معرفی ۸ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان روسی

معرفی ۸ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان روسی

کشور روسیه با بیش از ۲۵۸ میلیون گویش ور (کسانیکه به زبان روسی صحبت می کنند)، یکی از پرگویش ترین زبان ها در جهان است. البته این آمار مختص کشور روسیه و زبان رسمی آن است، با اینحال زبان روسی زبان رسمی قزاقستان و قرقیزستان نیز است. علاوه بر این، زبان روسی به اندازه کافی شبیه به زبان های دیگر مانند اوکراینی، لهستانی و چکی است که دروازه ای برای یادگیری هر یک از این زبان ها محسوب می شود.

اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان روسی هستید، جای درستی را انتخاب کرده اید. گزینه های زیادی برای یادگیری زبان روسی وجود دارد که شاید مهمترین و در دست ترین روش آن یادگیری خودخوان با استفاده از کتاب است. ما در این مقاله بهترین کتاب های آموزش زبان روسی را به شما معرفی میکنیم. مهم نیست در چه سطحی هستید، کتاب هایی که در این مقاله لیست شده اند، از سطح مبتدی تا پیشرفته را دربر می گیرد. پس همراه ما باشید.

روسیه

معرفی انواع کتاب های آموزش زبان روسی

کتاب آموزش زبان روسی The New Penguin Russian Course

این کتاب آموزشی معمولاً در دوره‌های دانشگاهی و آکادمیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب یا بهتر است بگوییم این مجموعه به صورت یک بسته کامل شامل کتاب درسی، کتاب کار و فایل‌های صوتی و تصویری روی CD/DVD ارائه می‌شود.

این کتاب داستانی است از زندگی جوانان روس که در مسکو طراحی شده است و به شما انگیزه می دهد تا از فصلی به فصل دیگر این داستان را دنبال کنید. توضیحات گرامر بسیار ساختارمند هستند و به صورت کاملاً نظام‌مند گرامر زبان روسی را به شما آموزش می‌دهند.

کتاب آموزش زبان روسی The New Penguin Russian Course

کتاب آموزش زبان روسی Live from Russia!

این کتاب یک جلدی بیش از ۱۵۰۰ واژه، سیستم‌های حروف و زمان روسی و الفبای سیریلیک (الفبای روسی) را به شما آموزش می‌دهد.

این کتاب آموزش زبان روسی شامل ۳۰ درس با تمرینات مروری است که مهارت‌های روسی شما را تقویت می‌کند.

همراه با هر درس گرامر، یک درس موضوعی مربوط به آن وجود دارد که به شما امکان می‌دهد گرامر آموزش داده شده را در عمل و به صورت استفاده شده در جملات مختلف ببینید. تمرین‌های بسیار خوبی در این کتاب ارائه‌شده است که لازم است موضوعات آموخته شده را به نحو احسنت تمرین کنید.

این کتاب هم مکالمه و هم گرامر صحیح روسی را به شما آموزش می‌دهد.

کتاب آموزش زبان روسی Live from Russia

کتاب آموزش زبان روسی Golosa A Basic Course in Russian

کتاب گلوسا محبوب‌ترین و احتمالاً بهترین کتاب درسی دانشگاهی است که امروزه برای آموزش زبان روسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کتاب مانند سایر کتاب‌‎های آموزش زبان روسی در سطح دانشگاه، همراه با کتاب کار و فایل‌های صوتی و تصویری همراه است. با این حال، بر خلاف سایر کتب دانشگاهی روسی، این موارد در سایت ناشر ارائه شده و همه اجازه دانلود رایگان و استفاده از این فایل‌ها را دارند.

این کتاب آموزش زبان روسی از رویکرد ارتباطی برای یادگیری زبان پیروی می‌کند، بنابراین یادگیری زبان به صورت کاملاً زمینه‌ای انجام می‌شود. ترکیبی کامل و کاربردی از تمرین‌های گرامری و فرصت‌هایی برای صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان‌آموز ارائه شده است تا همه‌ مهارت‌‌های زبان‌آموز هدف قرار بگیرد و تقویت شود.

کتاب آموزش زبان روسی Complete Russian Beginner to Intermediate Course

این کتاب از مجموعه کتاب‌های Teach Yourself است و جزو دسته بندی complete این انتشارات است. بخش complete برای آموزش زبان‌های مختلف طراحی شده است و مدعی است تنها با کمک این کتاب‌ها، شما می‌توانید مهارت کامل زبان را به دست آورید.  این کتاب می‌تواند توسط زبان آموزان به صورت تکی و خودخوان و یا در کنار یک دوره آموزشی دیگر استفاده شود.

کتاب Complete Russian Beginner to Intermediate Course  در فصل‌ها و درس های مختلف برنامه ریزی شده که شامل اطلاعات فرهنگی، گفتگوها و تمرینات آموزشی مختلف است. منظور این کتاب از عنوان  Complete Russian این است که شما را از سطوح ابتدایی به سطوح متوسط مهارت زبان روسی برساند به صورتی که بتوانید گلیم خود را آب بیرون بکشید. به عبارتی باید بتوانید به زبان روسی مطالعه کنید، حرف بزنید و اخبار تماشا کنید.

آموزش‌های این کتاب همراه با فایل صوتی است و برای آموزش تمام مهارت‌های اصلی زبان (خواندن، نوشتن، گوش دادن، صحبت کردن) طراحی شده است. فایل‌های صوتی به صورت CD همراه کتاب ارائه می‌شوند.

کتاب آموزش زبان روسی The New Penguin Russian Course

کتاب آموزش زبان روسی Russian in 10 Minutes a Day

فریب عنوان جذاب این کتاب را نخورید. این کتاب برای کسانی که می‌خواهند زبان روسی را به صورت کاملاً حرفه‌ای یاد بگیرند، اصلاً گزینه مناسبی نیست. اما اگر قصد دارید به یادگیری زبان روسی مثل یک تفریح نگاه کنید، Russian in 10 Minutes a Day یک پیشنهاد عالی برای شما است. این کتاب بیشتر یک کتاب کار است تا یک کتاب آموزشی درسی، با این حال تمام اطلاعات مورد نیاز شما را به صورت یکجا  دارد.

Russian in 10 Minutes a Day زبان روسی را از طریق ابزارها و رویکردهای مختلفی به شما آموزش می‌دهد که به نظر می‌رسد مدل آموزشی آن طوریست که واقعاً درس نمی‌خوانید. این به شما کمک می‌کند تا واژگان روسی را با حداقل تلاش از طریق معادل‌های روسی-انگلیسی یاد بگیرید. این کتاب همچنین دارای برچسب‌های لغت است که می‌توانید روی اشیا خانه و محل کار خود قرار دهید تا اسامی آن‌ها را به صورت مداوم در طول روز ببینید. این به مرور و یادگیری سریعتر زبان کمک زیادی می‌کند.

این کتاب همچنین دارای تعداد زیادی فلش کارت آماده است که با همراه داشتن آن‌ها می‌توانید در هر زمانی در اتوبوس و مترو و یا حتی زمانی که در صف فروشگاه ایستاده‌اید، لغت‌ها را مرور کنید.

Russian in 10 Minutes a Day یک اپلیکیشن هم دارد که می‌توانید علاوه بر کتاب از آن استفاده کنید. اگر خواندن زبان برایتان سخت است، این کتاب با کمک ابزارهای کمک‌ آموزشی، آنرا به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل می کند.

کتاب آموزش زبان روسی Russian in 10 Minutes a Day

کتاب آموزش زبان روسی The Everything Learning Russian Book

اگر دوست دارید علاوه بر یادگیری زبان روسی از تاریخ و فرهنگ پشت این زبان نیز لذت ببرید، کتاب The Everything Learning Russian Book بهترین انتخاب برای شما است. این کتاب به‌ویژه به کسانی که هدف آن‌ها از یادگیری زبان روسی زندگی در این کشور است، شدیدا توصیه می شود.

این کتاب در کنار سری کتاب های آموزشی Complete که پیشتر معرفی شد، برای آموزش آکادمیک زبان روسی بهترین کتاب است و برای کسانی که واقعاً به یادگیری در کلاس علاقه دارند مناسب‌تر است.

فصل‌ها شامل معرفی کامل مفاهیم زبان و موضوعات فرهنگی، همراه با تمرین و آزمون‌های فراوان است. نسخه چاپی این کتاب به همراه یک CD ارائه می‌شود. 

کتاب آموزش زبان روسی Learn Russian the Fast and Fun Way

مثل کتاب Russian in 10 Minutes a Day این کتاب نیز همراه با ابزارهای کمک آموزشی به شما کمک می‌کند زبان روسی را به صورت غیر آکادمیک و کمی سرگرم‌کننده یاد بگیرید.

در اصل کتاب Learn Russian the Fast and Fun Way برای مسافرانی که قصد سفر به روسیه را دارند طراحی شده است، هر کسی که به دنبال یادگیری زبان روسی با تصاویر، انواع مکالمه ها، توضیحات گرامری و تمرین‌های تعاملی است می‌تواند از این کتاب استفاده کند.

این کتاب همچنین شامل ابزارهای کمک آموزشی مثل فلش کارت است. نه تنها لغات بلکه معادل‌ آن‌ها نیز به همراه مثال روی این فلش کارت‌ها نوشته شده است.

هرچند طرح جلد ممکن است کمی کودکانه به نظر برسد، اما این کتاب برای افرادی که می‌خواهند به شیوه‌ای سرگرم کننده با این زبان آشنا شوند، یک گزینه ایده آل است. تنها ایراد این کتاب آموزش زبان روسی این است که فایل‌های صوتی همراه آن ارائه نمی‌شود.

کتاب آموزش زبان روسی Learn Russian the Fast and Fun Way

کتاب Illustrated Russian Grammar

بسیاری از کتاب‌‎های آموزش زبان روسی که در این مقاله معرفی کردیم یا تأکید محدودی بر گرامر زبان دارند یا آن را در چارچوب کاربرد عملی آموزش می‌دهند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که یادگیری گرامر زبان به‌ تنهایی برای زبان آموزان می‌تواند ترسناک به نظر برسد.

اگر قصد دارید گرامر زبان روسی را به صورت حرفه‌ای‌ و در سطوح پیشرفته‌ یاد بگیرید، کتاب Illustrated Russian Grammar یک کتاب فوق‌العاده است که البته برای افراد مبتدی طراحی شده است.

مثل هر کتاب آموزش مبتدی، کتاب Illustrated Russian Grammar زبان را از نقطه صفر ارائه می کند، ابتدا الفبا را آموزش می دهد و سپس سراغ واژگان اولیه می‌رود. با این حال، به‌جای ارائه محتوای سرگرم کننده یا مخصوص مسافران، گرامر و دستور زبان روسی را به صورت فصل بندی آموزش می دهد.

کتاب آموزش زبان روسی Illustrated Russian Grammar

جمع بندی

مجموعه کتاب‌‎های آموزش زبان روسی که در این مقاله معرفی شد، همگی برای افراد مبتدی، متوسط و حتی پیشرفته قابل استفاده هستند. این شما هستید که با توجه به هدفتان از یادگیری زبان روسی، باید کتاب مناسب را انتخاب کنید. انتخاب یک کتاب آموزش زبان روسی مناسب، می‌تواند فرآیند یادگیری را برای شما آسان‌تر کند. در آخر هیچ کتابی برای شما معجزه نمی‌کند و تنها مفهوم طلایی تلاش و پشتکار است که شما را به تسلط کامل به یک زبان خارجی مثل زبان روسی می‌رساند.