صفر تا صد آزمون دولینگو : از ثبت نام تا بررسی و تحلیل نمرات

صفر تا صد آزمون دولینگو : از ثبت نام تا بررسی و تحلیل نمرات

آزمون زبان دولینگو

آزمون زبان انگلیسی دولینگو (Duolingo English Test) یک آزمون آنلاین استاندارد است که برای دانشجویان بین‌المللی به منظور تعیین سطح آشنایی آن‌ها با زبان انگلیسی تدوین شده است. این آزمون مهارت‌های زبانی مختلفی را ارزیابی می‌کند. بسیاری از افراد به دلایلی از جمله قیمت مقرون به صرفه و در دسترس بودن، آزمون زبان دولینگو را انتخاب می‌کنند.  نتایج آزمون دولینگو در بیش از ۴۰۰۰ مؤسسه آموزشی در سراسر جهان شناخته شده و مورد قبول است. این آزمون از زمان شیوع ویروس کرونا به شدت مورد توجه قرار گرفته است و نتایج آن  ارزشی معادل آزمون آیلتس، تافل و PTE را دارد.

در این مطلب از گلدیس قصد داریم تا به معرفی و شرح کامل آزمون دولینگو، شرایط و مقررات و همچنین بررسی نمرات این آزمون بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

آزمون زبان دولینگو

چرا باید در آزمون دولینگو شرکت کنیم؟

آزمون دولینگو گزینه ای محبوب برای افرادی است که می‌خواهند سطح زبان انگلیسی خود را ارزیابی کنند. این آزمون به شما مزایای بسیاری از جمله راحتی، دسترسی آسان و هزینه مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد. هزاران مؤسسه در سراسر جهان این آزمون را قبول می‌کنند. انجام  آزمون های سنتی زبان انگلیسی مثل آیلتس یا تافل ممکن است زمانبر و گرانقیمت باشد اما آزمون دولینگو مبلغی بسیار مقرون به صرفه دارد و فقط با هزینه‌ای معادل ۴۹ دلار آمریکا (معادل ۲.۵ میلیون تومان) قابل انجام است. این آزمون را می‌توانید در خانه بر روی کامپیوتر خود انجام داده و در عرض ۴۸ ساعت، نتایج آزمون را دریافت کرده و نتایج را به راحتی با مؤسسات آموزشی به اشتراک بگذارید.

چه کسانی می‌توانند در آزمون دولینگو شرکت کنند؟

همه افراد می‌توانند در آزمون دولینگو شرکت کنند و هیچ محدودیتی برای شرکت کنندگان وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که افراد زیر ۱۳ سال به اجازه والدین یا قیم قانونی نیازمند هستند. همچنین برای شرکت در آزمون دولینگو نیازی به ارائه سوابق تحصیلی و دانشگاهی نیست. توصیه می کنیم تا قبل از ثبت نام در آزمون دولینگو بررسی کنید که  نتایج این آزمون مورد قبول و پذیرش موسسه آموزشی یا شرکت مورد نظر شما باشد.

منظور از تطبیقی یا ADAPTIVE بودن آزمون دولینگو چیست؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آزمون دولینگو با سایر آزمون‌های زبان، قابلیت تطبیقی بودن آن است. این مفهوم بدان معناست که سطح دشواری سوالات بعدی به نحوه پاسخگویی شرکت کننده بستگی دارد. به عنوان مثال اگر سوالات ابتدایی را درست پاسخ دهید سوالات بعدی با سیر تدریجی سخت‌تر خواهد شد. همچنین در صورتی که سوالات ابتدایی نادرست پاسخ داده شوند سطح سوالات نیز آسان‌تر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا سطح دانش و مهارت شرکت کننده به صورت دقیقتر ارزیابی شوند. به عبارت دیگر دولینگو با بهره گیری از هوش مصنوعی سوالات خود را بر اساس پاسخ دهی افراد طراحی و تنظیم می‌کند.

آمادگی برای شرکت در آزمون دولینگو

جهت آمادگی برای شرکت در هر آزمونی آشنایی با نحوه برگزاری آزمون، منابع آزمون، الگوی سوالات و نحوه امتیاز دهی بسیار ضروری است. همچنین به شرکت کنندگان توصیه می‌شود تا علاوه بر منابع معمول یادگیری زبان انگلیسی مانند کتاب از منابع دیگر مانند فیلم و سریال به زبان انگلیسی، پادکست، مجلات و رمان نیز استفاده کنید تا مهارت و دانش شما بیشتر تقویت شود.

شرکت در آزمون‌ شبیه سازی شده دولینگو نیز راهکار خوبی برای آمادگی بیشتر در این آزمون است. هر چند لازم به ذکر است که این آزمون‌ها دقت کمتری نسبت به آزمون اصلی دارند و نمره آنها نیز قابل استناد نیست.

هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون وجود ندارد اما شرکت کنندگان با فاصله‌های زمانی ۳۰ روزه می‌توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

نحوه برگزاری آزمون دولینگو به چه صورت است؟

شما می‌توانید به‌صورت آنلاین و در هر زمان و مکانی در آزمون زبان انگلیسی دولینگو شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون، نیازی به مراجعه به محل آزمون ندارید و صرفا با داشتن حداقل امکانات لازم مانند داشتن یک کامپیوتر، اتصال اینترنت و سایر امکانات لازم، می‌توانید آزمون را به راحتی و از خانه خود آغاز کنید. تنها لازم است تا مقررات مشخص شده توسط دولینگو را که در ادامه به آنها می پردازیم، رعایت کنید.

چگونه در آزمون دولینگو ثبت نام کنیم؟

ثبت نام در این آزمون بسیار سریع و راحت است. در ادامه فرایند ثبت نام را مرحله به مرحله آموزش می دهیم :

 • یک اکانت در وب سایت رسمی آزمون دولینگو به نشانی www.duolingo.com بسازید و اطلاعاتی همچون سن، ایمیل آدرس، پسورد و… را تکمیل کنید سپس بر روی دکمه next کلیک کنید.
 • در صفحه بعدی وب سایت از شما در خصوص علاقه مندی ها سوال می‌کند. گزینه‌های مد نظر را انتخاب کنید و به صفحه بعدی بروید.
 • در این مرحله بر روی دکمه “Create account” کلیک کنید.
 • پس از ساخت اکانت بر روی گزینه پرداخت بزنید و هزینه آزمون را بپردازید. (پرداخت هزینه به صورت دلاری است. در صورتیکه امکان پرداخت به صورت دلاری را ندارید، می توانید از شرکت های پرداخت واسط برای این موضوع کمک بگیرید)

مدارک و شرایط لازم جهت ثبت نام در آزمون دولینگو

در زیر فهرستی از مواردی که قبل از شرکت در آزمون باید آماده داشته باشید آمده است:

 • پاسپورت، گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی دولتی
 • یک اتاق ساکت با نور مناسب
 • یک کامپیوتر مجهز به وب‌کم، بلندگو و میکروفون (استفاده از هدفون مجاز نیست)
 • اتصال اینترنت قوی و مرورگری که با آزمون سازگار باشد

ثبت نام در آزمون دولینگو

قوانین و مقررات دولینگو برای برگزاری آزمون چیست؟

دولینگو قوانین و مقررات خاصی را جهت جلوگیری از تقلب در این آزمون تعیین کرده است. لازم به ذکر است که یک بازرس در طول آزمون زبان انگلیسی دولینگو بررسی می‌کند که شرکت کننده از قوانین موجود پیروی کند. قوانین دولینگو شامل موارد زیر است:

 • شما باید تنها در اتاق باشید.
 • صورت و گوش‌های شما باید قابل مشاهده و بدون پوشش باشند.
 • استفاده از هرگونه هدفون یا هندزفیری مجاز نیست.
 • استفاده از وسایلی همچون دستگاه‌های تلفن همراه، یادداشت‌ها یا کتاب‌های درسی مجاز نیست.
 • هیچ گونه ارتباط با دیگران مجاز نیست.
 • شما نباید به جایی به جز صفحه لپ تاپ نگاه کنید و لازم است که ارتباط چشمی خود را با صفحه کامپیوتر در طول آزمون حفظ کنید.
 • شما تنها پس از پایان آزمون مجاز به ترک پنجره آزمون می‌شوید.
 • استفاده از ابزارها و نرم افزارهای جانبی ممنوع است.

ساختار آزمون دولینگو به چه صورت است؟

به طور کلی آزمون دولینگو از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

قسمت اول آزمون دولینگو: Quick Setup

در این بخش یک مقدمه برای آزمون دولینگو ذکر می‌شود که حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد و هیچ تاثیری در نمره نهایی شرکت کنندگان ندارد.

قسمت دوم آزمون دولینگو: Adaptive Questions

همانطور که گفتیم این قسمت به صورت تطبیقی است. در واقع میزان سختی و تعداد سوالات توسط هوش مصنوعی و نسبت به عملکرد شرکت کننده در سوالات قبلی تعیین می‌شود. در این بخش سوالات مختلفی مطرح می‌شود. نمره نهایی نیز در انتها توسط هوش مصنوعی ارزیابی می‌شود. سوال های این بخش شامل موارد زیر است:

 • پر کردن جای خالی در متن (Gap-fill Reading Passage)
 • تکمیل کردن حروف کلمات (C-test Questions)
 • تشخیص واژه صحیح انگلیسی (English Word Selection)
 • گوش دادن و نوشتن  (Listen and Write)
 • خواندن و صحبت کردن (Read and Speak)

بخش سوم: Writing and Speaking Sample (Ungraded)

بخش نهایی آزمون تسلط شما بر نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را تحلیل خواهد کرد. به شما ۳۰ ثانیه زمان داده می‌شود تا یک سوال را برای پاسخ انتخاب کنید. این سوال ممکن است از شما بخواهد تصویری را توصیف کنید یا درباره یک موضوع برای چند دقیقه صحبت کنید. برای ویدئو گفتاری سه دقیقه و برای نمونه نوشتاری پنج دقیقه زمان خواهید داشت.

امتیازدهی آزمون زبان انگلیسی دولینگو بر اساس چه پارامترهایی است؟

تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی  عملکرد شما در طول آزمون را تحلیل می‌کند و پارامترهای مختلفی را جهت امتیاز دهی ارزیابی می‌کند. این پارامترها شامل مهارت‌های دستور زبان یا گرامر، تلفظ صحیح کلمات،  تسلط بر واژگان و دایره لغات انگلیسی، مهارت‌های نوشتاری و رعایت املای درست کلمات و تسلط شرکت کننده بر مهارت شنیداری و ارائه پاسخ صحیح است.

مدرک آزمون دولینگو

دریافت نتایج آزمون دولینگو

پس از انجام آزمون زبان انگلیسی دولینگو، نتایج آزمون شما در عرض ۴۸ ساعت به شما اعلام خواهد شد. شما می‌توانید نمرات خود را مستقیماً از صفحه نتایج دولینگو به مؤسسات آموزشی ارسال کنید. به خاطر داشته باشید که در تعداد مؤسساتی که می‌توانید گزارش نمرات را به آنها ارسال کنید، محدودیتی وجود ندارد. نتایج از مقادیر ۱۰ الی ۱۶۰ اعلام می‌شود که در چهار دسته بندی قرار می‌گیرند.

مهارت هاCEFRنمره

داوطلبان درک اولیه‌ای از کلمات و عبارات انگلیسی دارند. آنها می‌توانند در موقعیت‌های روزمره و مباحث پایه صحبت کنند و منظور خود را بیان کنند.

A1/A2۱۰ الی ۵۵

داوطلبان در این سطح قادر به درک، صحبت و نوشتن در خصوص موضوعات رایج هستند.

B1۶۰ الی ۸۵

داوطلبان در این سطح  قادر به ارتباط درباره موضوعات متنوع و وسیعی به زبان انگلیسی هستند. آنها آشنایی خوبی با اصول نوشتاری و گفتاری دارند و می‌توانند با متخصصان و کارشناسان در حیطه‌های مختلف نیز صحبت کنند.

B2۹۰ الی ۱۱۵

داوطلبان قادر به درک گسترده‌ای از انگلیسی شفاهی و نوشتاری، از جمله برخی از کلمات و اصطلاحات تخصصی  زبان انگلیسی هستند. آنها قادرند به طور موثر و کارآمد در شرایط مختلف همچون موقعیت‌های تحصیلی، اجتماعی و حرفه‌ای با دیگران ارتباط برقرار کنند.

C1/C2۱۲۰ الی ۱۶۰

چه نمره ای از آزمون دولینگو خوب تلقی می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال شما باید نمره و سطح مورد نیاز موسسه آموزشی مد نظر خود را بدانید. اما به طور کلی نمره بالای ۱۲۰ که بالاتر از سطح Upper-Intermediate  است و در سطح advance قرار می‌گیرد برای پذیرش در اکثر موسسات کافی است.

آزمون دولینگو آسان‌تر از آزمون آیلتس است؟

آزمون دولینگو و آیلتس برای اهداف مختلف طراحی شده‌اند و جنبه‌های متفاوتی از تسلط بر زبان انگلیسی را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهند. اما آیلتس به طور کلی سخت‌تر از دولینگو محسوب می‌شود زیرا آیلتس یک آزمون مهم است که مهارت‌های گسترده‌تری از جمله تفکر انتقادی، تحلیل و نوشتن آکادمیک را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در نتیجه یک آزمون چالش برانگیزتر از دولینگو محسوب می‌شود.

اما آزمون دولینگو نسبتاً آسان است زیرا هدف آن بیشتر کمک به زبان آموزان در به دست آوردن مهارت‌های زبانی و پیشرفت در آنهاست و سنجش تسلط افراد در درجه دوم لحاظ می‌شود. اگرچه آزمون دولینگو به‌طور کلی آسان‌تر از آیلتس است اما این موضوع نباید به معنای کم‌ارزش بودن آن تلقی شود. دولینگو همچنان به عنوان یک آزمون موثر در بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی و میزان تسلط افراد شناخته می‌شود و با هزینه‌ای مقرون به صرفه قابل دسترسی است.

در نهایت، انتخاب آزمون مناسب برای شما بستگی به اهداف، سطح تسلط زبان انگلیسی و نیازهای تحصیلی یا شغلی شما دارد.

نمره آیلتسنمره دولینگو
۱.۵۱۰
۲۱۵
۲.۵۲۰-۲۵
۳۳۰-۴۰
۳.۵۴۵-۵۰
۴۵۵-۶۰
۴.۵۶۵-۷۰
۵۷۵-۸۰
۵.۵۸۵-۹۰
۶۹۵-۱۰۰
۶.۵۱۰۵-۱۱۰
۷۱۱۵-۱۲۰
۷.۵۱۲۵-۱۳۰
۸۱۳۵-۱۴۰
۸.۵۱۴۵-۱۵۰
۹۱۵۵-۱۶۰

چگونه نمره خود را در آزمون دولینگو افزایش بدهیم؟

برای بهبود نمرات آزمون Duolingo English، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تمرین مداوم: تمرین به مرور زمان  باعث بهبود مهارت‌های زبانی شما می‌شود. اختصاص زمان منظم برای مطالعه، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • شناخت پارامترهای ارزیابی: آشنایی با مواردی که در آزمون ارزیابی می‌شوند، به شما کمک می‌کند تا بر روی مهارت‌های مورد نیاز متمرکز شوید.
 • بهره‌گیری از بازخورد: اگر نمره مورد نظر را در آزمون کسب نکردید، از بازخورد در گزارش نمره استفاده کنید تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و بر روی آنها کار کنید.
 • استفاده از منابع آموزشی: استفاده از منابع آموزشی متنوع مانند کتاب‌ها، ویدیوها، منابع آنلاین و دوره‌های آموزشی به شما در بهبود مهارت‌های زبانی کمک می‌کند.
 • مشارکت در کلاس های آموزشی: شرکت در گروه‌های مکالمه، کلاس‌های آموزشی یا فعالیت‌های آنلاین به شما فرصتی می‌دهد تا مهارت‌های زبانی خود را در محیط‌های واقعی تمرین کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی آزمون دولینگو پرداختیم. همانطور که گفتیم این آزمون جهت ارزیابی سطح زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج آن در بسیاری از موسسات آموزشی معتبر به شمار می‌رود. نتایج آن در عرض ۴۸ ساعت پس از انجام آزمون اعلام می‌شود. هزینه این آزمون برای شرکت کنندگان تنها ۴۹ دلار است. همچنین به معرفی ساختار این آزمون و نحوه ثبت نام و آمادگی نیز پرداختیم.