آزمون GRE چیست؟ به همراه نمره بندی، ثبت نام و نمونه سوالات GRE

آزمون GRE چیست؟ به همراه نمره بندی، ثبت نام و نمونه سوالات GRE

آزمون GRE یا Graduate Record Examination آزمون بین‌الملل زبان انگلیسی برای تحصیلات تکمیلی است که قدمی مؤثر و رو به جلو برای پذیرش در دانشگاه های معتبر به حساب می‌آید. این آزمون توسط موسسه ETS برگزار می‌شود و به بررسی ابعاد مختلف آموخته‌های زبان انگلیسی شما و چشم‌اندازی که برای ادامه مسیر تحصیلی‌تان دارید، می‌پردازد. به‌عبارتی مهارت‌هایی که در بازه تحصیلی خود کسب کرده‌اید مهم هستند و مورد سنجش واقع می‌شوند.

مراکز برگزاری آزمون GRE امروزه در ۱۶۰ کشور دنیا از جمله ایران فعال هستند. مهارت تحلیل زبانی و کلامی، استدلال ریاضیات، تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیل نوشتاری همه در آزمون GRE مورد سنجش قرار می‌گیرند.

شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که لزوم داشتن همه مهارت‌های فوق برای دانشجویان چیست؟ یا بهتر است بپرسیم این آزمون برای چه کسانی مناسب‌تر است؟ از آنجاییکه استدلال، تحلیل و تفکر نقادانه لازمه طی کردن مقاطع تحصیلی تکمیلی است، آزمون GRE برای دانشجویان این مقاطع و متقاضیان ورود به تحصیلات عالی مناسب است.

در این مقاله از گلدیس از صفر تا صد آزمون GRE را بررسی خواهیم کرد، اینکه آزمون چند نوع است و چه سرفصل هایی را شامل می شود تا نحوه ثبت نام و منابعی که برای آزمون GRE باید مطالعه کنید. پس همراه ما باشید.

آزمون جی آر ای GRE

انواع آزمون GRE

آزمون GRE به دو شکل مختلف صورت می‌گیرد. هر دو شاخه به بررسی دانش، استعداد و مهارت‌های دانشجو در موضوعات مختلف می‌پردازد؛ با این وجود بر اساس معیارهایی هم‌چون سرفصل ها و مفاد، مدت زمان، هزینه و امتیازدهی به دو شاخه GRE General و GRE Subject تقسیم می‌شود. با آگاهی از تفاوت‌های این دو شاخه انتخاب برای داوطلب آسان‌تر می‌شود. در ادامه هر کدام ازین آزمون ها به تفصیل توضیح داده می شود.

GRE General

در آزمون GRE Genral، مهارتهای تحلیل زبان، تحلیل ریاضیات و مهارت تحلیل نوشتاری مورد بررسی قرار می‌گیرد که به ترتیب به Verbal Reasoning، Quantitative Reasoning  و Analytical Writing معروف هستند.

Verbal Reasoning یا مهارت‌ تحلیل زبانی

این بخش به‌نوعی درک کلی‌تان را از یک مطلب انگلیسی از زوایای مختلف زبانی بررسی می‌کند. بخشی از سؤالات مستلزم خواندن و پاسخ دادن هستند و بخشی دیگر نیازمند درک، تحلیل و تفسیر است.

 • در این آزمون تجزیه و تحلیل یک موضوع توسط شما که شامل مقصود نویسنده از متن، زاویه دید او و مشخص کردن نقاط مهم یک نوشته است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اطلاعات بیشتر در Overview of the Verbal Reasoning Measure می توانید بخوانید.
 • این آزمون شامل دو سری پرسش و هر سری شامل ۲۰ سؤال است که در دو بازه زمانی ۳۰ دقیقه‌ای انجام می‌پذیرد.
 • ۲۰ سؤال طراحی می‌شود که ۶ عدد به جای خالی یا تکمیل جملات، ۴ عدد به معادل‌سازی جملات و بخش عمده سؤالات با ۱۰ عدد به درک مطلب مربوط می‌شوند.
 • نمرات این بخش از آزمون بین ۱۳۰ و ۱۷۰ سنجیده می‌شود. (با لحاظ ۱ نمره ارفاق)

Quantitative Reasoning یا استدلال ریاضیات

مهارت شما در حل مسئله، تفسیر و تجزیه و تحلیل کمی در این قسمت سنجیده می‌شوند. مجموعه‌ای از سؤالات ریاضیات شامل جبر، هندسه، حساب و آنالیز کیفی که کلیتی از آن را در دوران مدرسه آموخته‌اید، گردآوری می‌شود.

 • شاید بخش‌های مختلف ریاضی کمی شما را بترساند اما لازم به ذکر است که پرسش‌های طرح شده در سطوح پیشرفته نیستند و شامل موضوعاتی هم‌چون مثلثات، دیفرانسیل و انتگرال نمی‌شوند. اطلاعات دقیق درباره جزئیات مفاد این بخش را در سایت Overview of the Quantitative Reasoning Measure سایت ETS مطالعه کنید.
 • این قسمت شامل دو بخش و هر بخش دارای ۲۰ پرسش است که در دو بازه زمانی ۳۵ دقیقه‌ای باید به آن پاسخ بدهید.
 • این قسمت شامل ۹ پرسش با عنوان مقایسه کمی، ۷ عدد سؤالات مربوط به حل مسئله و مابقی شامل تفسیر داده می‌شود.
 • حداقل امتیاز قبولی ۱۳۰ و حداکثر ۱۷۰ است. (با لحاظ ۱ نمره ارفاق)

 

 • تحلیل نمرات: یک نکته مشترک درباره مهارت کلامی و استدلال ریاضیات با توجه به یکسان بودن گستره امتیازی این است که میانگین نمرات کسب شده در حدود ۱۵۰ است. هم‌چنین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به امتیازهای کسب شده در هر بخش به‌صورت مجزا نگاه می‌کنند. امتیازهای شما به‌صورت درصدی هم محاسبه می‌شوند که با توجه به میانگین نمرات کسب شده، امتیازهای نزدیک به  ۵۰ و بالاتر قبولی شما را محتمل می‌کند. در ادامه به بررسی امتیاز‌ کسب شده در بخش تحلیل نوشتاری و تأثیر آن در امتیاز کل می‌پردازیم.

Analytical Writing یا مهارت‌های تحلیل نوشتاری

این بخش توانایی تجزیه و تحلیل شما از یک موضوع و مهارت‌های نوشتاری‌تان را ارزیابی می‌کند.

 • در تحلیل نوشتاری دو تسک (در قالب نوشتاری) برای شما تعریف شده است. موضوع و دستورالعمل‌هایی برای پاسخ‌گویی به آن به شما ارائه می‌شود. در مقاله اول باید موضوع را تحلیل کنید. به این صورت که پیچیدگی‌های موضوع را در نظر بگیرید، نظراتتان را عنوان کنید و در راستای حمایت از نظرات خود استدلال درست بیاورید. در تسک دوم می‌بایست به تحلیل استدلالی که درباره موضوع به شما داده می‌شود بپردازید؛ یعنی بدون ابراز مخالفت یا موافقت با استدلال ارائه شده، آن را بر مبنای تفکری منطقی بررسی کنید.
 • زمان در نظر گرفته شده برای هر تسک ۳۰ دقیقه است.
 • هر تسک توسط یک تصحیح کننده بررسی می‌شود و نتیجه کلی از میانگین امتیاز دو تسک به دست می‌آید.
 • امتیازها برای هر تسک از ۰ تا ۶ است. (۵/۰ نمره ارفاق هم لحاظ می‌شود.)
 • هدف از طراحی این بخش دو چیز است؛ در ابتدا توانایی شما در آوردن استدلال شخصی برای مسئله‌ای بررسی می‌شود سپس در تسک دوم، مهارت شما در تحلیل استدلال دیگری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای اطلاعات دقیق‌تر به Overview of the Analytical Writing Measure سایت ETS مراجعه کنید.
 • آزمون GRE‌ شما ممکن است شامل سؤالات اضافی باشد که جنبه تحقیقاتی دارد. این سؤالات در امتیاز شما محاسبه نمی‌شوند.

GRE Subject

این آزمون دانش تخصصی شما را در یکی از علوم فیزیک، ریاضی و روانشناسی می‌سنجد. دانشگاه‌های معدودی  GRE Subject را برای پذیرش دانشگاه ضروری می‌دانند، با این وجود کسب امتیاز بالا در این تست و ضمیمه کردن آن در کنار معدل، توصیه‌نامه و سایر مدارک شانس شما را برای ورود به مراکز تحصیلات تکمیلی خوب بالا می‌برد.

 • بازه امتیازدهی از ۲۰۰ تا ۹۹۰ است. (با لحاظ ۱۰ نمره ارفاق)
 • زمان کلی ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه است.
 • این آزمون GRE فقط ۳ بار در سال در ماه های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شود.
 • این تست فقط به‌صورت کاغذی انجام می‌گیرد.
 • با توجه به اعلان جدید Educational Testing Service آزمون‌های تخصص علوم فیزیک و روانشناسی از سپتامبر ۲۰۲۳ به صورت مجازی صورت می‌گیرند. هم‌چنین قرار است این آزمون‌ها در مراکز بیشتری در سرتاسر جهان انجام بشوند. به‌علاوه مدت زمان دو رشته فیزیک و روانشناسی به دو ساعت کاهش پیدا می‌کند.
 • در بعضی از رشته‌ها مانند بیوشیمی، زیست‌شناسی و اخیراً رشته شیمی دیگر آزمونی صورت نخواهد گرفت. جهت اطلاع از اعتبار مدارک حاصل از این رشته‌ها به ETS مراجعه کنید.

ثبت نام آزمون GRE

برای ثبت نام به بخش GRE سایت ETS مراجعه کنید. در صفحه‌ای که پیش روی شما باز می‌شود گزینه مربوط به شرکت در آزمون GRE را انتخاب کنید. سپس بین دو گزینه General Test  و Subject Test  یکی را انتخاب کنید.

ثبت نام General Test

ابتدا یک حساب کاربری برای خود باز کنید. این حساب برای ثبت نام، مشاهده نتایج و ارسال آن‌ به مراکز آموزشی مورد نیاز است. اطلاعات پایه‌ای نظیر نام، آدرس، و تاریخ تولد از شما خواسته می‌شود که می‌بایست همه را به‌طور صحیح و با دقت وارد کنید. مرحله بعد مربوط به انتخاب مکان است. کشور و شهر مورد نظر را انتخاب کرده و وارد مرحله بعدی شوید. اطلاعاتی مربوط به حوزه امتحانی شما، زمان ورود به جلسه و وسایل مورد نیاز به شما داده می‌شود.

بعد از این‌که تاریخ و مکان را انتخاب کردید ۲۰ دقیقه زمان دارید تا مراحل ثبت نام را تکمیل کنید. نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونت خود را پیدا کرده و انتخابتان را نهایی کنید. درصورتی‌که تاریخ مورد نظر شما در دسترس بود یا مرکز در آن روز ظرفیت داشت آن را انتخاب کنید. نوبت به مرحله بعدی با تعداد زیادی سؤال می‌رسد. شما می‌توانید تنها به سؤالات با رنگ قرمز پاسخ دهید. در این‌جا ثبت نام خود را تأیید کرده و به مرحله پرداخت بروید.

 • بهتر است به‌صورت مستمر و پیش از ثبت نام اعلان‌های منتشر شده در ETS را مشاهده کنید. در آخرین اعلان‌ها آمده است که برای راحتی متقاضیان این ‌تست در خانه هم می‌تواند صورت بگیرد.

Register for the GRE

ثبت نام Subject Test

 مراحل ساخت اکانت و وارد کردن اطلاعات پایه مشابه مورد قبلی است. اگر هم پیش از این، در آزمون جنرال ثبت نام کرده‌اید، نیمی از مراحل را پشت سر گذاشته‌اید.

 تاریخ‌های برگزاری را با دقت مشاهده کنید. اگر برگزاری در آن تاریخ امکان‌پذیر بود بین رشته‌های مختلف، رشته مورد نظر خود را برگزینید. در این‌ مرحله باید ظرفیت و تاریخ‌ها بررسی شود. نام دانشگاه دوره کارشناسی خود را وارد کنید.

در قدم بعدی مؤسسات و دانشگاه‌های مد نظرتان را انتخاب کنید تا در آخر نتیجه آزمون شما برای آن‌ها ارسال گردد. در این‌جا به شما حق وارد کردن نام ۴ مراکز آموزشی داده می‌شود. ( در صورت اضافه شدن باید مبلغ اضافه بدهید). پیش از پرداخت در صورت تمایل می‌توانید به درخواست دریافت ایمیلی درباره دانشگاه‌های مقطع تحصیلات تکمیلی پاسخ مثبت دهید. هم‌چون مورد فوق باید به تعدادی از سؤالات قرمز رنگ پاسخ دهد و سپس به مرحله پرداخت برسید.

آزمون GRE در ایران

ثبت نام آزمون GRE توسط سازمان سنجش و با همکاری موسسات مربوطه در ایران و به صورت کاملا مجازی فراهم است. شما می توانید با مراجعه به این لینک مراحل ثبت نام خود را برای آزمون GRE تکمیل کنید.

GRE registration in Iran

هزینه آزمون GRE

برای هر دو شاخه هزینه‌ای متفاوت درنظر گرفته می‌شود. هزینه GRE General مبلغ ۲۰۵ دلار آمریکاست و در همه مراکز معتبر در تمام طول سال برگزار می‌شود.  هزینه GRE Subject مبلغ ۱۵۰ دلار آمریکاست و همان‌طور که گفته شد فقط در سه نوبت انجام می‌شود.

نمره قابل قبول در آزمون GRE

نمره قبولی آزمون GRE بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. در برخی از مراکز تحصیلات تکمیلی به‌ جای معیار قرار دادن حداقل نمره GRE برای پذیرش، آن را به موازات سایر شرایط بررسی می‌کنند. این شرایط شامل پیشینه تحصیل، توصیه‌نامه، انگیزه نامه و … است.

با این وجود ETS حداقل نمرات لازمه برای قبولی را درس به درس ارائه کرده است. برای مثال در آزمون جنرال در بخش‌های مختلف نوشتاری، درک مطلب و ریاضیات نمرات شما باید به ترتیب به میانگین نمرات ۵/۳، ۰۵/۱۵۰ و ۸۰/۱۵۲ نزدیک باشد.

GRE results

منابع آزمون

ETS  برای آمادگی هرچه بیشتر متقاضیان در آزمون GRE ابزارها و راه‌های کم هزینه‌ای فراهم دیده است و امکانی را فراهم کرده که بتوان با متخصصان و مشاورانش ارتباط برقرار کرد. همچنین ETS رویدادهایی به‌صورت مجازی برگزار می کند که در طی آن با شیوه‌های تست‌زنی، ابزارهای مورد نیاز و حتی راه‌های ارتباطی با استخدام‌کنندگان مربوط به تحصیلات تکمیلی‌تان به شما آشنا می‌شوید.

GRE resources introduced by ETS

ETS برای هر بخش از آزمون GRE جنرال و سابجکت منابعی را در قالب پی‌دی‌اف به‌صورت رایگان تهیه کرده است که با مراجعه به هر بخش (نمونه سوالات) می‌توانید از مفاد آن آگاه شوید.

کتاب‌های متعددی نیز وجود دارند که از منابع مهم به‌ شمار می‌روند. GRE Prep Plus 2021  یک مجموعه کامل از تست‌ها، سؤالات، پرسش و پاسخ‌هاست. کتاب‌های متعدد دیگری هستند که توسط خود ETS به چاپ می‌رسند. یکی از این کتاب‌ها The Official Guide to the GRE نام دارد که منبعی مطمئن و جامع برای قبولی در این آزمون است.

GRE test reference book

دشوار بودن و درجه سختی آزمون GRE

ETS یک پایگاه داده‌‌ای گسترده است که قادر است سؤالات را برای هر متقاضی بر مبنای مهارت‌های او ارائه کند. چطور؟ این احتمال وجود دارد که سؤالات شما از میانگین کلی دشوارتر باشد اما جای نگرانی نیست چون امتیازتان هم بر مبنای سختی سنجیده می‌شود. در یک حالت دیگر هم ممکن است به سؤالات دشوار برخورد کنید. اگر مراحل اولیه بخش‌‌های مهارت کلامی و ریاضیات را به‌خوبی پشت سر بگذارید سؤالات مراحل دوم هر قسمت سخت‌تر می‌شوند. باز هم جای نگرانی نیست چراکه اگر در مراحل دوم این بخش‌ها موفق نباشید امتیاز شما با در نظر گرفتن میزان دشواری سؤالات سنجیده می شود.

اعتبارسنجی GRE

ETS به‌عنوان مبدع آزمون GRE سیستم‌هایی در جهت بررسی آزمون ها ایجاد کرده است. با تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته می‌توان گفت این تست جنبه‌های مهمی از یک آزمون را مانند ارزیابی مهارت‌ها و توانایی‌های داوطلب بررسی می‌کند. به‌علاوه این سازمان با هدف اعتبارسنجی GRE خود همواره در حال جمع‌آوری بازخوردهایی از دانشجویان و کسب‌و‌کارهاست.

نمونه سوالات GRE

نمونه سوالات آورده شده در این بخش، از سایت اصلی ETS جمع آوری شده و منبع معتبری برای نمونه سوالات آزمون GRE محسوب می شود :

نمونه کارنامه GRE

GRE report

جمع بندی

هر دو نوع آزمون GRE مزایای منحصر به ‌فردی دارند اما هر دو در نشان دادن قابلیت‌های شما به‌عنوان متقاضی تحصیلات تکمیلی به‌خوبی عمل می‌کنند. آزمون GRE Genral دید کلی از آموخته‌ها و مهارت‌های کسب شده شما در طول سالیان می‌دهد و در عین حال GRE Subject  قابلیت اختصاصی شما را در یک موضوع واحد روشن می‌سازد. بسته به مسیری که در پیش روی خود ترسیم می‌کنید آزمون GRE می‌تواند راهگشا و مفید باشد.