انواع آزمون و مدارک بین المللی زبان ایتالیایی

انواع آزمون و مدارک بین المللی زبان ایتالیایی

مدارک و سطوح زبان ایتالیایی

سالانه افراد زیادی برای آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی آماده می‌شوند. ایرانیان زیادی نیز تمایل به تحصیل در این کشور را دارند اما برای چنین چیزی ابتدا باید مدرک زبان ایتالیایی مورد تایید را از موسسات معتبر دریافت کنند. در نتیجه افراد بسیار زیادی برای اخذ گواهینامه و مدرک زبان ایتالیایی اقدام می‌‌کنند. زبان ایتالیایی سطوح و مدارک زیادی دارد که در این مطلب تمام آنها را توضیح می‌دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مدارک و سطوح زبان ایتالیایی

انواع مدارک زبان ایتالیایی

سطح های زبان ایتالیایی و مدارک زیادی برای یادگیری این زبان وجود دارد که مهم‌ترین و معتبرترین آن‌ها مدرک آزمون CELI است که اعتبار زیادی دارد. برای گرفتن این مدرک باید حتما در آزمونی به همین نام شرکت کنید و نمره قبولی را به‌دست آورید.

اما اگر قصد شرکت در این آزمون‌ها را دارید بهتر است از قبل در مورد شکل آزمون، محل برگزاری و تاریخ آن تحقیق کنید و سپس ثبت‌نام را انجام دهید. چون این آزمون‌ها در روزهای معینی در سال و در مکان‌های از پیش تعیین‌شده‌ای برگزار خواهند شد. البته چند بار در طی سال، امکان شرکت در اکثر آزمون‌ها وجود دارد و فرد می‌تواند زمان مناسب را با توجه به شرایط و سطح آمادگی خود انتخاب کند.

مدرک زبان ایتالیایی CELI

مدرک CELI

CELI گواهینامه عمومی زبان ایتالیایی برای افراد بزرگسال است که طی آزمونی مهارت‌ها و توانایی‌های فرد را در استفاده از این زبان، تایید می‌کند. مدرک آزمون CELI می‌تواند در زمینه‌های کاری و تحصیلی به‌کار رود. علاوه بر این مدرک، مدارک زبان ایتالیایی برای مهاجرت و CELI برای نوجوانان نیز وجود دارد.

CELI مهاجران، برای شهروندان خارجی که به ایتالیا مهاجرت می‌کنند در نظر گرفته شده است. این مدرک برای دانش‌آموزانی که تحصیلات کمی دارند نیز قابل دسترسی است. CELI نوجوانان، افراد رده سنی ۱۳ تا ۱۷ سال را مد نظر قرار می‌دهد.

تفاوت این دو گواهینامه در نوع متن و تسک‌ها بدون تغییر در آزمون است. آزمون‌های CELI مطابق با سطوح استانداردهای CEFR هستند، بنابراین به شش سطح زیر تقسیم می‌شوند:

 • CELI Impatto- سطح A1: این سطح پایه برای خارجی‌هایی است که هیچ دانشی از زبان ایتالیایی ندارند. پس برای بررسی سطح زبان ایتالیایی خود می‌توانید در آزمون ایتالیایی A1 شرکت کنید.
 • CELI 1- سطح A2: این سطح ابتدایی به افراد خارجی که می‌توانند جملات کوتاه را ساختاربندی کرده اما نمی‌توانند سخنرانی کنند، پیشنهاد می‌شود.
 • CELI 2­- سطح B1: سطح متوسط برای افرادی مفید است که می‌توانند بدون هیچ استرس و فشاری بر زبان مورد نظر مسلط شوند. این افراد بهتر است در این آزمون شرکت کنند.
 • CELI 3- سطح B2: سطح B2 که سطح بالای متوسطه محسوب می‌شود، برای تسلط بر زبان بدون تلاش زیاد مفید است.
 • CELI 4- سطح C1: در سطح پیشرفته C1 زبان آموز می‌تواند جملات یا مکالمات بلند و پیچیده را بفهمد و به‌کار ببرد.
 • CELI 5- سطح C2: سطح C2 سطح پیشرفته‌ای است که فرد در موقعیت‌های بسیار پیچیده به زبان ایتالیایی تسلط دارد.

وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا، سطح CELI 3 را به‌عنوان گواهی معتبر دانش زبان ایتالیایی به‌ منظور ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به رسمیت شناخته است. با این‌حال سطوح زبان ایتالیایی CELI 4 و CELI 5، دانش یکسانی از زبان ایتالیایی را برای دانشجویان تایید می‌کنند.

لازم به ذکر است که هر دانشگاهی می‌تواند آزمون‌های ورودی خاصی را درخواست دهد و آزمون CELI در سه دوره بهار، تابستان و پاییز برگزار می‌شود. این آزمون در برخی موسسات معتبر داخلی کشور نیز برگزار می گردد.

مدرک زبان ایتالیایی CILS

مدرک CILS

مدرک CILS توان زبانی-ارتباطی فرد در زبان ایتالیایی را به‌عنوان زبان دوم تایید می کند. گواهینامه CILS اولین گواهینامه زبان ایتالیایی است که شش سطح تفکیک شده توان زبانی-ارتباطی CEFR را اعمال کرده و مدرک خاصی را برای کارگران خارجی در ایتالیا پیشنهاد داده است.

بنابراین مدرک CILS، شش سطح زیر را دارد:

سطح مبتدی

این سطح خود به دو سطح تقسیم می‌شود:

 • سطح CILS A1 و معادل سطح A1 از CEFR که معیاری برای سنجش زبان کودکان، نوجوانان، تکمیلی و بزرگسالان خواهد بود.
 • سطح CILS A2 و معادل سطح A2 از CEFR که این سطح نیز معیاری برای سنجش زبان کودکان، نوجوانان، تکمیلی و بزرگسالان است.

زبان آموز مستقل

سطوح زبان ایتالیایی زبان آموز مستقل نیز خود به دو بخش زیر تقسیم می‌شود:

 • سطح CILS one معادل با b1 از CEFR: بزرگسال و نوجوان
 • سطح CILS Due و معادل سطح b2 از CEFR: بزرگسالان

زبان‌آموز پیشرفته

سطوح زبان‌آموز پیشرفته که دو سطح زیر را شامل می‌شود:

 • CILS Three و معادل C1 در CEFR: بزرگسالان
 • CILS Four و معادل C2 در CEFR: بزرگسالان

این سطوح از طریق آزمون توانش‌های زبانی-ارتباطی و چهار مهارت اصلی زبان ارزیابی خواهد شد. بنابراین آزمون به چهار بخش شفاهی، نوشتاری، توانایی دستوری و واژگانی، درک مطلب و درک مطلب شفاهی تقسیم می‌شود.

هر بخش آزمون به‌شکل مستقل و جداگانه برگزار خواهد شد، بنابراین برای موفقیت در آن باید نمره لازم در هر بخش را کسب کنید. اگر نتوانید نمره لازم را در بخشی به‌دست آورید، ممکن است لازم باشد دوباره امتحان دهید. مدارک CILS در محل کار، آموزش و دانشگاه های ایتالیایی به رسمیت شناخته می‌شوند.

مدرک زبان ایتالیایی AIL

AIL انجمنی است که از مدارس، موسسات، متخصصان خارجی و ملی تشکیل می‌شود که در حیطه آموزش ایتالیایی به خارجی‌ها و در زمینه صدور گواهینامه کار می‌کنند. گواهینامه‌های AIL در سطح بین‌المللی شناخته شده بوده و مخاطب آن افرادی هستند که ایتالیایی زبان دوم یا زبان خارجی آن‌ها محسوب می‌شود.

آکادمی زبان ایتالیایی از تفکیک سطوح ارتباطی و زبانی که توسط انجمن اروپایی بنیان‌گذاری شده است، پیروی می‌کند اما احتمال اخذ مدرک دیپلم را در زبان تجاری فراهم می‌کند.

اداره فدرال فناوری و آموزش فنی حرفه‌ای سوئیس، آزمون DILC B1 را تایید کرده است و آن را تمام مدارس حرفه‌ای تجاری این کشور قبول دارند.

آزمون DELI A2 به ‌خاطر علاقه‌مندان به تمدید مجوز اقامت در ایتالیا شکل گرفته است.

AIL بررسی جنبه‌های ارتباط تجربی را در کار و زندگی روزمره اولویت داده است. بنابراین برای سطوح زیر می‌توانید مدرک مربوطه را دریافت کنید:

 • DELI A1 و معادل A1 در CEFR ­­- سطح مبتدی
 • DELI A2 و معادل سطح A2 در CEFR – سطح محدود
 • DELI A2 تکمیلی و معادل A2C در CEFR – سطح محدود
 • DILI B1 و معادل سطح B1 در CEFR – سطح متوسط ۱
 • DILI B1 و معادل سطح B1 در CEFR – سطح تجاری متوسط
 • DILI B2 و معادل سطح B2 در CEFR – سطح تجاری متوسط ۱
 • DALI C1 و معادل سطح C1 در CEFR – سطح پیشرفته ۱
 • DALC C1 و معادل سطح C1 در CEFR – سطح پیشرفته تجاری
 • DALI C2 و معادل سطح C2 در CEFR – سطح پیشرفته ۲

آزمون DELI A2 چهار مرتبه در سال در یک روز و در مکان‌های مختلف برگزار خواهد شد و مدرک آن در سراسر جهان معتبر است. DELI A2 آزمون‌های واحدی دارد و تصحیح و ارزیابی نهایی در دفتر مرکزی فلورانس انجام می‌شود تا نمره‌دهی منصفانه رعایت شود. 

مدرک زبان ایتالیایی PLIDA

مدرک PLIDA مهارت زبان ایتالیایی را به‌عنوان زبان خارجی تصدیق می‌کند و آن را انجمن دانته آلیگیری (Dante Alighieri) صادر می کند. PLIDA به‌عنوان مدرک توانایی در زبان ایتالیایی توسط وزارت خارجه به رسمیت شناخته می‌شود و می‌توان از آن برای ثبت‌نام دانشگاه یا اخذ مجوز اقامت بلندمدت استفاده کرد.

PLIDA Juniors گواهینامه ایتالیایی برای زبان‌آموزان بزرگسال و سنین ۱۳ تا ۱۸ سال است. تفاوت میان آزمون PLIDA و PLIDA Juniors در انتخاب متن‌ها است. بنابراین متن‌هایی که ممکن است مرتبط با تجربه عمومی این رده سنی نباشند، به‌کار نمی‌روند.

آزمون PLIDA با آزمون CEFR مطابقت دارد و به شش سطح تقسیم‌بندی می‌شود:

ایتالیایی مبتدی

ایتالیای مبتدی در سطوح زبان ایتالیایی ارتباطی شامل سطح‌های زیر می‌شود:

 • PLIDA A1 معادل با سطح CEFR
 • PLIDA JUNIORS A1
 • PLIDA A2
 • PLIDA JUNIORS A2

ایتالیایی پایه

این سطح شامل موارد زیر است:

سطح محدود که خود به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • PLIDA B1 معادل با سطح B1 در CEFR
 • PLIDA JUNIORS B1

سطح در حال پیشرفت که شامل موارد زیر خواهد شد:

 • PLIDA B2 و معادل با سطح B2 در CEFR
 • PLIDA JUNIOR B2

ایتالیایی پیشرفته

که شامل سطوح زیر می‌شود:

 • سطح پیشرفته: PLIDA C1 و معادل با سطح C1 در CEFR
 • سطح روان: PLIDA C2 و معادل با C2 در CEFR

این آزمون به چهار بخش دسته‌بندی می‌شود که مرتبط با چهار مهارت اصلی شنیداری، قرائت، نوشتاری و گفتاری است و از طریق آن‌ها دانش زبانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

آزمون مرتبط با دو سطح اول بر اساس تمرین‌هایی با تصاویر و نمودارها هستند و به درک مطلب کمک می‌کنند. آزمون شنیداری را افراد اجرا می‌کنند و برای سایر سطوح گلچینی از گفتار آنی استفاده خواهد شد. آزمون PLIDA در برخی موسسات معتبر داخلی برگزار می گردد.

مدرک زبان ایتالیایی IT

گواهینامه IT، مدرک مهارت عمومی در زبان خارجی ایتالیایی است که دانشگاه رم آن را ارائه می کند. وزارت امور خارجه این مدرک زبان ایتالیایی را معتبر می‌شناسد.

آزمون IT از پنج بخش تشکیل می‌شود که مطابق با آزمون CEFR است:

 • سطح A1 معادل با سطح A1 در CEFR- گواهینامه مهارت پایه در ایتالیایی به‌عنوان زبان خارجی در سه بخش شنیداری، قرائت، نوشتاری و گفتاری ارزیابی می‌شود.
 • A2 معادل سطح A2 در CEFR- مدرک مهارت پایه در ایتالیایی به‌عنوان زبان خارجی که شامل چهار بخش شنیداری، قرائت و نوشتاری، استفاده از زبان ایتالیایی و ارتباط چهره به چهره و حضوری می‌شود.
 • سطح C2 معادل با سطح C2 در CEFR- گواهینامه ایتالیایی به‌عنوان زبان خارجی که شامل پنج بخش شنیداری، قرائت، استفاده از اشکال ایتالیایی، انشاء و گفتار است.

آزمون IT برای افراد خارجی در نظر گرفته شده است که باید مدارک زبان ایتالیایی را ضمیمه درخواست مجوز اقامت خود کنند (A2)، دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های ایتالیایی ادامه تحصیل دهند (B2)، معلمان ایتالیایی، غیر ایتالیایی و خارجی‌هایی که در محیط ایتالیا کار می‌کنند (C2).

دانشگاه رما تری (Roma Tre University) ، مرکز زبانشناسی دانشگاه رم و سایر موسسات وابسته به آن، این آزمون را چندین مرتبه در سال برگزار می‌کنند. آزمون IT در خارج کشور نیز در موسسات فرهنگی ایتالیایی و سایر موسسات وابسته مختلف برگزار خواهد شد.

جمع بندی

همان‌طور که به کمک مطلب بالا متوجه شدید، سطوح زبان ایتالیایی و مدارک آن متعدد هستند و برای اخذ هر مدرک باید با توجه به نیازتان اقدام کنید. بسیاری از این مدارک مورد تایید و معتبر هستند، به‌شکلی که برای مهاجرت، ادامه تحصیل و کار در ایتالیا لازم خواهند بود.

همچنین این مدارک زبان ایتالیایی بر اساس موسسه و آموزشگاهی که در آن زبان ایتالیایی یاد می‌گیرید یا جایی که در دنیا هستید، متفاوت خواهند بود اما کمابیش به ‌آسانی قابل دریافت هستند.

تاریخ آزمون در سال نیز متفاوت است و زبان‌آموز می‌تواند بر اساس نیاز خود تاریخی را انتخاب کند که برای او مناسب‌تر است. فقط دقت کنید برای تسلط روی آزمون مورد نظرتان، موسسه حرفه‌ای و مرکز آزمون معتبری را انتخاب کنید تا مشکلی برای آزمون و گرفتن مدرک زبان ایتالیایی نداشته باشید.