۱۱ روش یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر

۱۱ روش یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر

learning-english-without-grammer

در این مقاله قصد داریم شما را با نکاتی ساده اما کاربردی و مؤثر در مورد یادگیری زبان بدون گرامر آشنا کنیم. در این دنیای مدرن، تنها افرادی که توانایی تصمیم‌گیری و ارتباط خوب و مؤثر با افراد دیگر را دارند، زندگی موفق و باکیفیتی را می‌سازند. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در ارتباط با افراد سطح بالا، دانش زبان انگلیسی است. یادگیری زبان انگلیسی این روزها از نان شب واجب‌تر است؛ اما بسیاری از افراد به دلیل ترس از فراگیری گرامر این زبان، یا به سمت آن نمی‌روند یا موفقیت چندانی در صحبت کردن به زبان انگلیسی پیدا نمی‌کنند. ما هیچ یک از جنبه‌های دستور زبان (گرامر) را به خاطر نمی‌آوریم، چرا که واقعاً خسته‌کننده هستند. پس چاره چیست؟ آیا یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر اصلاً ممکن است؟ پاسخ مثبت است!

زبان مادری خود را در نظر بگیرید، آیا در ابتدا والدینتان به شما دستور زبان و سپس صحبت کردن را آموزش داده‌اند؟ ما از کودکی به زبان مادری خود صحبت می‌کنیم بدون آنکه تسلطی بر روی دستور زبان آن داشته باشیم. شما می‌توانید بدون یادگیری گرامر زبان انگلیسی، روان صحبت کنید. پس اگر به دنبال این هستید که چگونه بدون گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید یا به دنبال روشهایی برای یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

learning-english-without-grammer

یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر شدنی است؟

سؤال مهمی که پیش می آید این است که آیا اصلاً یادگیری زبان بدون گرامر ممکن است؟ اگر بله، آموزش دیدن زبان بدون گرامر منطقی و درست است؟

جواب : یادگیری زبان انگلسی بدون گرامر ممکن نیست، چرا که شما باید بتوانید افعال را از صفات تشخیص دهید، صفت را از قید بشناسید، فعل را به فاعل و برعکس تبدیل کنید؛ اما موضوع این است که برای افزایش قدرت مکالمه یا همان اسپیکینگ، نیازی به تسلط ۱۰۰ درصدی بر روی ساختار و دستور زبان نیست.

پس به جای اینکه صرفاً لغات و گرامرها را به خاطر بسپارید، سعی کنید نحوه استفاده از آن‌ها و جمله‌سازی با آن‌ها را فرا بگیرید. تمرکز مداوم بر روی دستور زبان عامل حواس‌پرتی زبان‌آموزان از توابع و ساختارهای مکالمه زبان انگلیسی است و به آن‌ها تلقین می‌کند که یادگیری انگلیسی بدون گرامر غیرممکن بوده و یا گرامر، بسیار سخت و پیچیده است.

پروسه‌ای که توسط مؤسسه آموزش زبان گلدیس در دوره مکالمه محض (بدون گرامر) این مؤسسه به خوبی پیاده‌سازی می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه دوره مکالمه بدون گرامر نگاهی بیندازید.

۱۱ راه برای یادگیری زبان بدون گرامر و تسلط بر مکالمه زبان انگلیسی

اگر به دنبال راهکارهایی برای آموزش زبان بدون گرامر هستید، نکات و راهکارهای زیر را دنبال کنید تا بدون درگیر شدن با دستور زبان و گرامر، قدرت و توانایی صحبت کردن (Speaking) خود را در زبان انگلیسی افزایش دهید:

۱. به زبان انگلیسی در اطراف خود توجه کنید

زبان انگلیسی در اطراف شما وجود دارد، از زبان گوشی‌های هوشمند خود گرفته تا اطلاعات محصولات مختلف بر رو جلد آن‌ها، شبکه های اجتماعی، مجلات، کتاب‌ها، تلویزیون، وبلاگ‌ها یا حتی از طریق دفترچه‌های راهنما. بنابراین تا جایی که می‌توانید به آن‌ها توجه کرده و آن‌ها را درک کنید.

برای یادگیری کلمات یا ایده‌های جدید می‌توانید دستورالعمل‌ها را بخوانید. دستورالعمل‌هایی در مورد بطری‌های شامپو، دفترچه راهنمای تلفن همراه، وب‌سایت‌ها، بسته‌بندی مواد غذایی وجود دارد که می‌توانید عبارات و اطلاعات زیادی را از این منابع دریافت کنید.

۲. هر روز یک چیز کوتاه یا طولانی بخوانید

برای تقویت زبان بدون گرامر سعی کنید هر روز متنی را به زبان انگلیسی بخوانید. برای گرفتن بهترین نتیجه، متن را با صدای بلند بخوانید تا تلفظ خودتان را بشنوید. در بسیاری مواقع پیش می‌آید که تصور می‌کنیم تلفظ صحیح یک واژه را می‌دانیم؛ اما زمانی که آن را با صدای بلند می‌خوانیم، تازه متوجه اشتباه خود می‌شویم. روزانه یک وبلاگ، یک داستان کوتاه، یک سخنرانی، یک مقاله، یک کتاب یا یک مجله را با صدای بلند برای خود بخوانید.

۳. به پادکست‌های مربوط به موضوع مورد علاقه خود گوش دهید

یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر

گوش دادن (Listening) بخش مهمی از یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر است و کلمات و جملات را واقعی‌تر کرده و به خاطر سپردن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. شما با گوش دادن به یک پادکست، تلفظ، آواها و لحن‌های مختلف را یاد می‌گیرید. به‌عنوان یک قانون ساده، هرچه بیشتر خود را در معرض زبان انگلیسی (متن، صوت یا ویدیو) قرار دهید، شانس بیشتری برای حفظ اطلاعات خواهید داشت.

۴. یادگیری زبان بدون گرامر؛ هر روز دو کلمه را با ساختن جملات، یاد بگیرید

اگر به دنبال آموزش زبان زبان انگلیسی بدون گرامر هستید، باید بدانید که صرف به خاطر سپردن کلمات کمکی به شما در مکالمه روزانه نخواهد کرد. خودتان را با کلمات جدید زیاد غرق نکنید، چرا که در پای مکالمه آن‌ها را به خاطر نمی آورید.

هر روز دو کلمه جدید یاد بگیرید و با استفاده از آن کلمات، جملات متعددی بسازید. برخی جملات را طولانی و برخی را کوتاه بسازید تا به‌خوبی به حافظه بلندمدت شما منتقل شوند. کلید این کار تکرار است. یادگیری ۲۰ جمله با دو کلمه، بسیار بهتر از یادگیری ۲۰ واژه بدون تکرار و تمرین است.

۵. هر هفته متنی را به انگلیسی بنویسید

تفکر به زبان انگلیسی برای تسلط به این زبان بسیار مهم است. درواقع تفکر به انگلیسی، مرحله‌ای کاملاً جدید در یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شود. نوشتن راه خوبی برای القای این طرز تفکر است. یک موضوع ساده یا پیچیده را انتخاب کنید، متنی در مورد آن بنویسید و سپس آن را با صدای بلند بخوانید. فرآیند تفکر به زبان انگلیسی، نوشتن افکار خود و خواندن آن‌ها با صدای بلند به شما در یادگیری زبان بدون گرامر کمک بسیاری می‌کند.

۶. موزیک انگلیسی گوش کنید

تقویت زبان انگلیسی بدون گرامر به کمک موسیقی، بسیار جذاب‌تر از هر روش یادگیری دیگری است. کافی است آن را امتحان کنید تا متوجه تأثیر آن شوید. با گوش دادن به موزیک‌های انگلیسی، کلمات و عبارات طولانی بیشتری به دلیل ریتمیک بودن آن‌ها، در ذهن شما (آن‌هم برای مدت طولانی) باقی خواهد ماند و هنگام صحبت کردن به‌صورت ناخودآگاه از آن کلمات و عبارات استفاده خواهید کرد.

۷. هر هفته حداقل با ۵ نفر به زبان انگلیسی صحبت کنید

گوش دادن به موزیک، نوشتن متن و گوش دادن به پادکست بدون صحبت کردن به زبان انگلیسی بیهوده است. شما باید از چیزهایی که یاد می‌گیرد استفاده کنید! پس افرادی را پیدا کنید که بتوانید با آن‌ها انگلیسی صحبت کنید و از دانسته هایتان استفاده کنید.

۸. برنامه‌های تلویزیونی یا رئالیتی شو را تماشا کنید

هرچه رئالیتی‌شو (Reality Show)های بیشتری نگاه کنید، انگلیسی را بهتر و بهتر صحبت خواهید کرد، چرا که با قرارگیری در شرایط مشابه شخصیت‌ها، با آن‌ها هم ذات پنداری کرده و صحبت‌ها و الگوی مکالمه آن‌ها در ذهن شما نقش خواهد بست. با مشاهده پرسش‌ها و پاسخ‌ها، چیزهای زیادی را بدون توجه به گرامر، فرا خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: ۵ منبع برای آموزش زبان انگلیسی با اخبار (NEWS)

۹. جملات خود را به زبان فارسی و بالعکس، ترجمه نکنید

برای آموزش زبان بدون گرامر بهتر است دست از ترجمه کردن جملات از زبان فارسی و به زبان فارسی بردارید. این کار کمکی به شما نکرده و شما را با تفاوت‌های ساختاری جملات و گرامرهای متفاوت دو زبان درگیر خواهد کرد.

به طور کلی برای یادگیری زبان نباید سعی کنید دو زبان مختلف را مانند هم صحبت کنید. هر زبانی ساختار جمله متفاوت و مختص به خودش را دارد. به همین دلیل است که جملاتی که مستقیماً و تحت‌الفظی ترجمه شده‌اند، در زبان مقصد کاملاً ناسازگار و عجیب بوده و نادرست به نظر می‌رسند. پس برای همین منظور، ساختار جمله انگلیسی را مستقل از ترجمه آن یاد بگیرید.

۱۰. با خودتان صحبت کرده و روحیه و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید!

دانستن اصول اولیه زبان انگلیسی و همه قوانین و مقررات و گرامرها، کمکی به شما در مکالمه نخواهد کرد. برای یادگیری زبان بدون گرامر، بر روی اعتمادبه‌نفس خود کار کنید تا بتوانید بدون خجالت کشیدن، انگلیسی صحبت کرده و واژگان را به درستی تلفظ کنید. تلفظ کردن واژگان انگلیسی با آواها و حرکات فارسی نیز یکی دیگر از روش‌های اشتباهی است که افراد اغلب آن را مرتکب می‌شوند.

۱۱. استفاده از زبان، واژگان و جملات = بهترین راه برای یادگیری!

بهترین راه برای صحبت روان و یادگیری زبان انگلیسی، صحبت کردن و استفاده از کلمات و عبارات در زندگی روزمره است. بدون توجه به گرامر، دستور زبان و نحوه چینش ارکان جمله، مکالمه کنید و از چیزهایی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید. شما باید به زبان انگلیسی صحبت کنید، هرچند سخت است؛ اما نباید مکالمه به زبان انگلیسی را متوقف کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با راهکارهای ساده ولی مؤثر برای آموزش و یادگیری زبان بدون گرامر آشنا کنیم. اگر در پی یافتن متدهایی برای آموزش زبان بدون گرامر و دستور زبان هستید، موارد ذکر شده را مطالعه کرده و رعایت کنید.

راستی اگر قصد یادگیری سریع مکالمه زبان بدون گرامر را دارید پیشنهاد می‌کنیم در دوره فشرده مکالمه زبان انگلیسی (بدون گرامر) شرکت کنید.