بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل و کلاس های آموزشی

بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل و کلاس های آموزشی

Learning-English-at-home

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی به آسان‌ترین شکل آن امکان‌پذیر است؟ حتماً ممکن است، اما در هر صورت به خواست و اراده شما بسیار بستگی دارد. لازم نیست بار سنگین یادگیری زبان انگلیسی را به‌تنهایی به دوش بکشید. از گذشته تا امروز روش‌های متعدد و مؤثری برای یادگیری انگلیسی طراحی شده است. کافی است بهترین روش برای یادگیری زبان را انتخاب کنید و بدون نگرانی جلو بروید. گفتیم که نیازی نیست تنهایی این مسیر را سپری کنید چراکه اساساً طی کردن این مسیر بدون مشارکت و کمک دیگران ثمربخش نخواهد بود. در این مقاله از گلدیس قصد داریم بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی که پیش از شروع آموزش زبان لازم دارید را به شما ارائه دهیم.

The-Best-Ways-to-Learn-English-Effectively

در ابتدای این مقاله قصد داریم با یک دسته‌بندی جالب به انواع روش‌های آموزش و کمک آموزشی بپردازیم؛ بهترین روش‌‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل را مرور می‌کنیم که به شکل‌های متعددی انجام می‌شود و بین متقاضیان یادگیری زبان محبوبیت بالایی هم دارد. بسیاری از این روش‌ها فقط مختص به یادگیری زبان انگلیسی در منزل نیست اما بسیار مناسب کسانی است که انتخاب‌ آن‌ها خروج از چهاردیواری امن‌‌شان نیست.

قبل از انتخاب بهترین روش مناسب برای یادگیری زبان، هدف خود را از آموختن زبان انگلیسی مشخص کنید. می‌خواهید در کدام بخش از یادگیری زبان مهارت بیشتری کسب کنید؟ قصد مهاجرت دارید یا برای بهتر بودن در شغل‌تان باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید؟ علاقمند به یادگیری زبان به‌صورت تفریحی هستید یا می‌خواهید فقط یک مدرک معتبر کسب کنید؟ هدف شما در مشخص کردن مسیر یادگیری‌تان بسیار اهمیت دارد.

بهترین روش‌ یادگیری زبان انگلیسی در منزل بدون نیاز به حضور در کلاس

تصور کنید در منزل به سر می‌برید. ممکن است مشغول به دورکاری باشید یا شاید هم خانه‌دار و یا مشغول به درس و مطالعه. در این بین وقت اضافه یا ساعتی آزاد حتما پیدا خواهید کرد که به اصطلاح می‌تواند گلدن‌تایم یا همان فرصت طلایی‌تان برای یادگیری زبان انگلیسی به ‌حساب بیاید.

استفاده از اپ‌های زبان انگلیسی

اگر برای شما دشوار است که چشم از گوشی موبایل خود بردارید، حداقل این وقت را برای آموختن زبان انگلیسی سپری کنید. اپلیکیشن‌های زبان با طراحی‌ها و قابلیت‌های متفاوت قادر هستند برای شما مانند یک کلاس درس حرفه‌ای عمل کنند. برخی از اپ‌ها برای بهبود بخشیدن به تلفظ و آموختن دستور زبان در اختیار شما قرار می‌گیرند. برخی دیگر در یادگیری دایره وسیعی از کلمات به کمک‌تان می‌آیند. نمونه‌های زیادی از اپلیکیشن‌های لغت‌آموزی وجود دارند که هم‌زمان اهداف سرگرمی و آموزشی دارند. این دسته از اپ‌های بازی به کسانی که می‌خواهند وقت‌ آزاد خود را در خانه و در هر کجای دیگر به‌ دور از بطالت پر کنند به شدت پیشنهاد می‌شود.

دسته‌ای از اپلیکیشن‌ها جدی‌تر به آموزش زبان انگلیسی می‌پردازند. قبل از شروع به‌عنوان تعیین سطح از شما امتحانی مختصر گرفته می‌شود و درسنامه شما طبق سطح‌تان بی‌معطلی و بدون صبر کردن آغاز می‌گردد. در پایان هر درسنامه هم آزمونی خواهید داشت. در اغلب آنها قابلیت پیوستن به افراد دیگر به‌ شیوه ‌آنلاین وجود دارد و شاید این یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل به‌شمار بیاید؛ درحالیکه در لباس خود نشسته‌اید با آدم‌های دیگر در نقاط مختلف جهان با سطوح مختلف زبانی مکالمه و مکاتبه می‌کنید.

این نوعی مشارکت دیگران در یادگیری زبان است که ابتدا به آن اشاره کردیم. ضمناً شما می‌توانید هر روز در طی مدت زمان کوتاهی و نه طولانی تمرین کنید. البته این زمان در بعضی اپ‌ها توسط خود شما قابل تنظیم هستند.

فلش‌‌کارت‌های آموزشی غیرفیزیکی

چیزی شبیه به فلش‌کارت‌های فیزیکی با امکان آزمون و خطا کردن این‌بار در فضای اپلیکیشن‌ برای‌تان فراهم شده است. درس‌هایی که اشتباه به آن پاسخ بدهید کنار گذاشته و در آخر به شما یادآوری می‌شوند. اپلیکیشن آن قدر برایتان تکرارشان می‌کند که به‌خوبی ملکه ذهن‌تان شود.

درسنامه آموزشی زبان را قبل از تأیید امتحان کنید.

یکی از مزیت‌های اپ‌های یادگیری زبان در امتحان کردن آن است. برنامه‌هایی وجود دارند که به‌صورت کاملاً رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرند. در مقابل برنامه‌های تخصصی‌تر این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند که در مدت کوتاه به‌صورت رایگان از آن بهره‌مند شوید سپس در صور‌ت تمایل با پرداخت هزینه‌‌ نسخه پیشرفته آن برای شما باز می‌شود. اغلب هزینه‌های یک ساله این اپلیکیشن‌ها از هزینه‌های کلاس‌های خصوصی کم‌تر می‌شود و گاهی با تخفیف‌های ماهانه و سالانه ارائه می‌شوند.

تماشای فیلم، سریال و اخبار

نوزادی را تصور کنید که از ابتدای تولد بدون تلاش برای یادگیری زبان مادری صحبت کردن را فقط با شنیدن مکرر و تماشا کردن کم‌کم می‌آموزد. تلاش کنید در بین تولیدات بصری موجود یک مورد را که برایتان جذاب‌تر است انتخاب و دنبال کنید. پس با این فرض که آموختن زبان به‌تدریج شدنی و آسان است فیلم، سریال، اخبار و هر برنامه انگلیسی دیگر را فقط و فقط به‌صورت مستمر تماشا کنید. درواقع این یک روش کمک آموزشی به‌حساب می‌آید. گوش شما قابلیت این را دارد که به کلمات در کنار تماشا کردن مفهوم ببخشد.

بیشتر بخوانید : ۵ منبع برای آموزش زبان انگلیسی با اخبار

گوش دادن به موسیقی و پادکست

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان به زبان انگلیسی، امر زبان‌آموزی را آسان‌تر می‌کند. چراکه همراه شدن موسیقی با زبان به ثبت شدن جملات در ذهن‌تان کمک می‌کند. مهم نیست که دقیقاً چه می‌شنوید، با استمرار بخشیدن به گوش دادن به یک ترانه ثابت ذهن شما کلمات را کم‌کم تفکیک می‌کند.

پادکست‌ها هم‌چنین به‌دلیل داشتن موضوعات متنوع و گفت‌وگو با اشخاص مختلف بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل هستند . به‌خصوص اگر با گوش دادن به پادکستی دقیقاً متوجه موضوع آن نشوید با خواندن نظرات مخاطبان می‌توانید بین شنیده‌‌های خود و نظرات، ارتباط معنایی و مفهومی پیدا کنید؛ درست مثل یک بازی فکری و ذهنی.

این‌ها چندی از بهترین روش‌ یادگیری زبان هستند که در کنار آموختن اصولی و پایه‌ای زبان انگلیسی کمک ویژه‌‌ای به‌حساب می‌آید اما اگر قصد پر کردن وقت خود به بهترین شکل را دارید تماشا کردن و گوش دادن را لحاظ کنید.

خواندن کتاب‌های انگلیسی

خواندن کمک می‌کند چشم شما به دیدن کلمات انگلیسی و ساختار‌ جملات عادت کند. برای شروع می‌توانید از کتاب‌های کودک، کتاب کمیک و تصویری یا یک داستان کوتاه استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که خواندن امری دشوارتر از تماشا کردن فیلم و یا گوش دادن به موسیقی است و کمی به اراده بیشتر نیازمند است. این تمرین را با روزی چند دقیقه شروع کنید و کم‌کم مدت زمانش را افزایش دهید. انتخاب کتاب مورد علاقه انگیزه شما را برای انجام این کار دوچندان می‌کند. شاید خواندن کتاب‌های غیرداستانی برای شما جذاب‌تر باشد مانند خواندن زندگی‌نامه اشخاص معروف که به دلیل داشتن پیشینه و ذهنیت درک آن را برای شما آسان‌تر هم می‌کند.

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی با حضور در کلاس‌های آموزشی

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

شرکت در کلاس‌های آموزشی دیگر مثل سابق فقط با رفت‌وآمد میسر نمی‌شود بلکه بدون نیاز به خروج از منزل یا محل کارتان می‌توانید از تمامی مزایای یک کلاس آموزشی بهره‌مند شوید. با این وجود ممکن است فردی دوست داشته باشد ارتباط رخ‌به‌رخ و تعامل نزدیک را تجربه کند، هم‌چنان که می‌بینیم کلاس‌های حضوری از محبوبیت بالایی برخوردارند و شلوغ هستند.

کلاس‌های آنلاین یادگیری زبان انگلیسی

برای این کار نیاز به اتصال خوب اینترنت دارید. برای ورود به کلاس هم‌چنین باید از نرم‌افزارهای ویدئو کنفرانس عمومی مانند گوگل میت، اسکایپ و .. و یا نرم‌افزارهای آموزشی خاص که توسط مؤسسه مربوطه به شما داده می‌شود استفاده کنید. کلاس‌های آنلاین هم می‌تواند به‌صورت خصوصی و کاملاً فردی برگزار شود و هم‌چنین می‌تواند تعدادی زیادی اعضا داشته باشد. هزینه‌های مرتبط با این‌گونه کلاس‌ها معمولاً کم‌تر از دوره‌های حضوری است و این یک مزیت عالی به‌حساب می‌آید. شما می‌توانید دوره‌های خاص مانند مکالمه زبان را سپری کنید یا دوره‌هایی که فقط به نوشتن و یا دستور زبان مربوط می‌شوند. هم‌چنین کلاس‌های مختلف آیلتس و سایر آزمون‌ها همه و همه در قالب مجازی و به‌صورت آنلاین بیشتر صورت می‌گیرند.

حضور یک معلم در کنار شما منجر به شناسایی نقاط قوت و ضعف‌تان می‌گردد. به‌علاوه مشارکت با سایرین اعتماد به نفس شما را در روند آموزشی بالاتر می‌برد. موظف بودن به اجرای تکلیف کلاسی به نظم و استمرار شما در یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک می‌کند اما همه این‌ها برای همه افراد بهترین روش نیستند.

کلاس‌های حضوری آموزش زبان انگلیسی

کلاس های حضوری به واسطه تعامل فرد به فرد و نزدیک با اساتید و سایر دانشجویان تاثیر به مراتب بیشتری در یادگیری زبان انگلیسی خواهد داشت. موسسه زبان گلدیس به عنوان بزرگترین موسسه آموزش زبان در تبریز و شمال غرب کشور، انواع دوره های حضوری زبان انگلیسی را برگزاری می کند که در صفحه دوره زبان انگلیسی می توانید مشاهده کنید.

روش خودآموز کلاسی منحصر به فرد اما نه برای همه

این روش به افرادی توصیه می‌شود که در گذشته سابقه یادگیری انگلیسی را داشته‌اند و بنا بر دلایلی دیگر قصد شرکت در کلاس‌های آموزشی را ندارند. جلوتر که برویم متوجه می‌شوید که این روش بسیاری از زیرشاخه‌های آموزش در منزل را در خود جای داده است و یک تفاوت ویژه دارد؛ داشتن یک برنامه‌ریزی مدون و کمی سختگیرانه‌تر نسبت خود. درست است که در روش خودآموز نیازی به حضور در کلاس در ساعتی مقرر یا شرکت در آزمون در زمانی خاص نیست اما به جدیت و خودکنترلی نیاز دارد. این روش کم‌هزینه‌تر هم به‌نظر می‌رسد.

لیستی از بهترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی را تهیه کنید. با علم به این‌که در چه سطحی از دانش قرار دارید شروع به جلو رفتن گام‌به‌گام کنید. در این روش شما باید اشتباه کنید و به اشتباهات خود آگاه باشید چراکه معلمی بالای سر شما قرار ندارد اما این روند فرصت بسیار خوبی برای تسلط همه‌جانبه شما در درک و فهم زبان انگلیسی ایجاد می‌کند. در ادامه به چندی از بهترین روش‌ یادگیری زبان انگلیسی با بهره‌مندی از شیوه های خلاقانه اشاره می‌کنیم.

ضبط کردن صدای خودتان

ضبط کردن حین خواندن مطلب یا مکالمه یعنی شنیدن اشکالات زبانی و تلاش برای برطرف کردن‌ آن‌ها. صدای خود را ضبط کنید سپس آن را بارها مرور کنید.

نت‌برداری

یک بار مطلبی را می‌خوانید یا به آن گوش می‌دهید، یک بار آن را یادداشت می‌کنید و چندین بار آن را مرور می‌کنید. نت‌برداری روشی بسیار مؤثر برای تازه نگه داشتن مطالب در ذهن شماست. با این کار شما مطالب مختلف را دسته‌بندی می‌کنید و به مرجع ارزشمند برای مطالعات آینده خود دسترسی خواهید داشت.

مکالمه کردن با دیگران به زبان انگلیسی

شاید این کار برای شما ساده به‌ نظر نیاید اما امروزه با دسترسی‌ به شبکه‌های اجتماعی متعدد شدنی است. به‌علاوه اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که امکان گفت‌وگو برا برای شما میسر ساخته‌اند.

جمع بندی

 اگر به آخر این مطلب رسیده‌ باشید، قطعاً با بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی آشنا شده‌اید. تمامی این روش‌ها چه در صورت استفاده تکی و چه با استفاده از چندین روش در کنار یکدیگر، شما را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار می‌دهند و بسته به علاقه، انگیزه، هدف، زمان و سبک زندگی شما می‌توانند متفاوت باشند.

مهم‌ترین نکته در آموختن زبان انگلیسی علاقه داشتن است. حتی اگر مجبور به آموختن هستید با علاقه به سمت آن بروید. کسب مهارت و پیشرفت‌ در انگلیسی انگیزه شما را برای آموختن سایر زبان‌ها نیز بالا می‌برد. هیچ چیز در دنیا بهتر از تسلط داشتن بر همه چیز نیست.