چطور برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنیم؟

چطور برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنیم؟

در این مقاله می‌خواهیم در مورد برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی صحبت کنیم. همه می‌دانند که مهم‌ترین عنصر در برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی، تمرین، تکرار، ممارست و مطالعه مداوم است؛ اما در دنیای مدرن امروزی، همیشه یافتن زمان برای مطالعه انگلیسی آسان نیست. راه‌حل آسان و مشخصی برای این چالش وجود ندارد؛ اما داشتن نظم و برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند کمک زیادی بکند. برای حصول نتیجه مطلوب، باید یک برنامه یادگیری مؤثر ایجاد کنید. چگونه؟ ما به شما خواهیم گفت! برای آشنایی با برنامه ریزی یادگیری زبان انگلیسی تا انتهای این مقاله از گلدیس ما همراه باشید.

learning-english-plan

آیا باید از یک برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی پیروی کنیم؟

پاسخ مثبت است. بیایید شفاف و صادق باشیم! هر زبان‌آموزی نیاز به تمرین منظم دارد. روش‌های تمرینی مختلفی جهت برنامه ریزی یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. در این بین اما، همه چیز به سبک یادگیری شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برخی از افراد دوست دارند به موسیقی و پادکست گوش دهند، برخی دوست دارند در چنل‌های یوتیوب بچرخند و محتوای چندرسانه‌ای ببینند، برخی با مطالعه کتاب جواب می‌گیرند و برخی دیگر باید دست به قلم شده و نوت برداری کنند.

از سمت دیگر نیازهای هر فرد با دیگری متفاوت بوده و سطح مهارت افراد مختلف با هم متفاوت است. بهترین برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند شامل خواندن اخبار به زبان انگلیسی، تماشای تلویزیون به زبان انگلیسی، چت کردن با دوستان به زبان انگلیسی، تحصیل در آموزشگاه های زبان و گذراندن دوره‌های منظم زبان انگلیسی باشد.

چگونه یک برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کنیم؟

ساده است! کاغذ و قلم بردارید و به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • چه زمانی برای مطالعه زبان آزاد هستید؟ بیشترین بازدهی مغز شما اول صبح است؟ آیا اوقات فراغت شما هر روز یکسان است یا متفاوت؟ آیا می‌خواهید هر روز زبان مطالعه کنید؟ ایجاد یک جدول زمانی واقعی و کارآمد بسیار مهم است.
 • سپس به فعالیت‌ها و تعداد ساعاتی که می‌خواهید مطالعه کنید فکر کنید. برنامه ریزی یادگیری زبان چه فعالیت‌هایی را باید شامل شود؟ پیشنهاد می‌کنم از سه قانون طلایی پیروی کنید. اول، تمرین انگلیسی باید سرگرم‌کننده یا حداقل جالب باشد. دوم، برای ارتقای سطح خود، به فعالیت‌هایی نیاز دارید که شما را به چالش بکشد. در نهایت سعی کنید تمام مهارت‌های انگلیسی (خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت کردن، گرامر، واژگان، تلفظ) را در برنامه تمرینی خود بگنجانید.
 • چگونه می‌توان تمرین انگلیسی را سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیز کرد؟ با موضوعاتی که دوست دارید کار کنید. به فوتبال علاقه دارید؟ سیاست؟ گردشگری؟ کتاب‌های معروف دوبله‌شده به زبان انگلیسی؟ علاوه بر خواندن، می‌توانید این استراتژی را برای مهارت‌های دیگر نیز به کار ببرید. به پادکست‌ها گوش دهید یا ویدیوهای یوتیوب در مورد موضوعات مورد علاقه خود را تماشا کنید. واژگان مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را یاد بگیرید و تلفظ صحیح را تمرین کنید.
 • در چه مباحثی (Writing، reading، speakingو listening) خوب و مسلط هستید و در چه مباحثی نیاز به تمرین دارید؟

چگونه برای یادگیری زبان برنامه ریزی کنیم؟ تقویت Listening

تقویت مهارت شنیداری (Listening) به‌خصوص برای زبان‌آموزانی که در کشورهای غیر انگلیسی‌زبان، مانند کشور ما در حال زندگی هستند، یکی از دو مهارت سخت (در کنار Speaking که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد) برای یادگیری و تسلط است.

نمی‌توانید بدون زیرنویس تلویزیون تماشا کنید؟ نمی‌توانید به موسیقی انگلیسی گوش دهید؟ متوجه شدن پادکست‌ها برای شما سخت است؟ برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی را با ایجاد یک برنامه مدون برای تقویت مهارت لیسنینگ خود آغاز کنید. چگونه؟ ایده‌ای ندارید؟ با ما همراه باشید.

گوش دادن گاه‌به‌گاه در مقابل گوش دادن تحلیلی

این مهم‌ترین نقطه تمایز برای درک زبان است. بین گوش دادن غیررسمی و تحلیلی تفاوت وجود دارد. در گوش دادن گاه‌به‌گاه که بیشتر حکم سرگرمی دارد، چندان به خودتان سخت نمی‌گیرید و نیازی به درک هر کلمه ندارید. از سوی دیگر، گوش دادن تحلیلی چالش‌برانگیزتر است. این کار به توجه کامل شما نیاز دارد و باید سعی کنید همه جزئیات را درک کنید. اولین گام، گوش دادن تحلیلی است.

به چه چیزی گوش کنم؟

با چیزهایی که دوست دارید شروع کنید. نکته دوم اینکه تمرین را کوتاه نگه دارید. ممکن است تمرکز، گوش دادن و درک صداهای طولانی در ابتدای راه دشوار باشد. برای شروع، تمرین کوتاه ۶ یا ۷ دقیقه‌ای عالی است. با این حال، اگر به تماشای فیلم علاقه دارید، هر ۲۰ دقیقه یک استراحت کوتاه داشته باشید تا ذهن خود را شاداب نگه دارید.

در ادامه لیستی از برخی از مواد مناسب برای گوش دادن آورده شده است:

 • سریال تلویزیونی
 • کانال یوتیوب
 • رادیو
 • پادکست‌ها
 • موسیقی انگلیسی
 • اخبار

بیشتر بخوانید : ۵ منبع برای آموزش زبان انگلیسی با اخبار

چه زمانی باید تمرین کنم؟

تمرین لیسنینگ گاه‌به‌گاه باعث می‌شود با مکالمه انگلیسی راحت‌تر باشید. بنابراین، شما باید این تمرین را بسیار منظم انجام دهید. بهتر است چند بار در روز این کار را انجام کنید. با این حال، لازم نیست ساعت‌های زیادی تمرین کنید. فقط چند جلسه تمرینی کوتاه در حد چند دقیقه در روز، برای بهبود شنیدار انگلیسی شما کافی است.

گوش دادن به پادکست و موسیقی هنگام غذا خوردن، پیاده‌روی، خرید و انجام کارهای شخصی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. با قضیه مانند برنامه مدرسه برخورد نکنید، به آن به چشم بخشی عادی از زندگی روزمره نگاه کنید. به‌عنوان مثال، اخبار را هر روز صبح به زبان انگلیسی تماشا کنید. سپس بعد از ظهر، متن آهنگ مورد علاقه خود را یاد بگیرید. در نهایت، شب چند ویدیو از یک یوتیوبر تماشا کنید.

برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی؛ ۸ مرحله برای بهبود Speaking انگلیسی

برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی

به‌منظور برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی و تقویت مهارت اسپیکینگ، این ۸ تکنیک را مدنظر قرار دهید:

با دقت گوش کنید

روی گوش دادن تمرکز کنید و تلفظ انگلیسی خود را بهبود ببخشید، زیرا این دو مهارت ارتباط نزدیکی با هم دارند. به‌عنوان مثال، می‌توانید کار را با تماشای سریال‌های انگلیسی در نتفلیکس یا گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی. شما باید تمام توجه خود را به تلفظ واژگان معطوف کنید. سعی کنید به صدای بلندگوها توجه کنید.

از بومی‌ها تقلید کنید

اکنون که با دقت به نحوه انگلیسی صحبت مردم گوش داده‌اید، وقت آن است از آن‌ها تقلید کرده و مانند آن‌ها شروع به صحبت کنید. واژگان انگلیسی را با لحن و لهجه زبان مادری خود به‌کار نبرید. اگر در حال تماشای سریالی هستید، هر از گاهی برنامه را متوقف کرده و شخصیت‌های روی صفحه را تقلید کنید. این فعالیت ممکن است در ابتدا بیهوده به نظر برسد؛ اما شما را از عادات بد تلفظ به زبان مادری رها می‌کند!

از آینه استفاده کنید

هنگام تمرین تقلید باید به آینه نگاه کنید زیرا شکل فیزیکی دهان شما تعیین‌کننده صدایی است که تولید می‌کنید. با نگاه کردن به آینه می‌توانید این جزئیات را متوجه شوید، آن‌ها را اصلاح کنید و تلفظ انگلیسی خود را بهبود ببخشید.

از یک دیکشنری استفاده کنید

با ظهور تکنولوژی ترجمه، این روزها دیکشنری‌ها دیگر مد نیستند. با این حال، یک فرهنگ لغت خوب، اطلاعات مفید زیادی در مورد تلفظ به شما می‌دهد.

الفبای آوایی (فنوتیک) (Phonetic Alphabet) را یاد بگیرید

نمادها در الفبای آوایی نشان‌دهنده صداهای زبان انگلیسی هستند. بنابراین، اگر همه این صداها را یاد بگیرید و تمرین کنید، قادر خواهید بود هر کلمه‌ای را به‌وضوح و به‌درستی بیان کنید.

صداهای جدید را تکرار کنید

برخی از صداهای انگلیسی برای شما جدید خواهد بود. این طبیعی است زیرا هر زبانی از مجموعه صداهای متفاوتی استفاده می‌کند. بنابراین، پس از یادگیری یک صدای جدید دشوار، باید آن را بارها و بارها تمرین کنید. ابتدا فهرستی از کلماتی که حاوی صدای جدید هستند تهیه کنید. سپس، خواندن فهرست کلمات را برای چند روز تمرین کنید. علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از کلمات برای ساختن جملات تمرین کنید.

صداهای مشابه را مطالعه کنید

تلفظ اغلب چالش‌برانگیز است زیرا برخی از کلمات بسیار شبیه به نظر می‌رسند. به‌عنوان مثال، کلمات SHIP و SHEEP. اگرچه ممکن است کلمات در ابتدا یکسان به نظر برسند؛ اما یک تفاوت کوچک وجود دارد. شما باید یاد بگیرید که این تفاوت را بشنوید و در مکالمه خود رعایت کنید.

دیدن کانال‌های یوتیوب انگلیسی : بهترین برنامه روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

یوتیوب کانال‌های خوبی برای تمرین و برنامه ریزی روزانه زبان انگلیسی دارد. برخی از این کانال‌ها به شرح زیر هستند:

 • Easy English: در هر قسمت از این برنامه، یک معلم یا علاقه‌مند به زبان انگلیسی در خیابان‌های یکی از شهرهای بریتانیا یا آمریکا قدم می‌زند و در طول مسیر، سؤالاتی عمومی از جمله؛ محبوب‌ترین غذای این شهر چیست؟ را با زیرنویس از مردم می‌پرسد.
 • Real English: این برنامه مبتنی بر مصاحبه واقعی، تصادفی و چالشی با زبان مادری در خیابان است.
 • Small Advantages
 • Tim Explica
 • SMRT English: این کانال برای شما درس‌های انگلیسی تدوین‌شده توسط معلمان بومی بسیار حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. دروس بر اساس مهارت‌ها و ویژگی‌های مهم زبان انگلیسی مانند واژگان، گرامر، گوش دادن، خواندن و موارد دیگر است.
 • engVid
 • BBC Learning English: برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی با لهجه بریتانیایی
 • VOA Learning English: برنامه ریزی برای مطالعه زبان انگلیسی با لهجه امریکن

جمع بندی

آیا برنامه ریزی روزانه انگلیسی واقعاً ضروری است؟ برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی چیزی است که باعث موفقیت شما در این زبان می‌شود. بدون استفاده و تمرین منظم انگلیسی، مطمئناً بیشتر چیزهایی را که یاد می‌گیرید فراموش خواهید کرد.

با انجام دادن کارهایی مانند استفاده از اپ‌های انگلیسی، تماشای ویدیوهای یوتیوب، خواندن روزنامه (روزنامه‌های معروف مانند مجله نیویورک تایمز، روزنامه وال استریت، واشنگتن پست، روزنامه گاردین، ایندیپندنت، دیلی میل و تایم)، یاد گرفتن متن آهنگ‌ها، گوش دادن به پادکست و انجام دادن بازی‌های انگلیسی، برنامه روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی خود را به بهترین نحو ممکن بچینید.