یادگیری زبان انگلیسی با سریال فرندز (Friends)

یادگیری زبان انگلیسی با سریال فرندز (Friends)

Language-training-with-Friends-series

هیچ کسی نمی‌تواند صرفا با تماشای سریال و فیلم‌ به زبان انگلیسی مسلط شود. تماشای سریال و فیلم‌ها به زبان مقصد، در کنار یادگیری مستمر و با برنامه زبان انگلیسی می‌تواند پیشرفت شگرفی را در روند یادگیری ایجاد کند. سریال فرندز (Friends) یکی از آن سریال‌هایی است که برای تقویت زبان انگلیسی بسیار پیشنهاد می‌شود.

برای اینکه کسی ادعا کند بر زبانی مسلط است،  باید چهار مهارت اصلی شامل نوشتن (Writing)، گوش کردن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و خواندن (Reading) را در آن زبان بلد باشد. از میان چهار مهارت بالا، گوش کردن یا Listening مهارتی است که تا میزان زیادی به خود زبان آموز بستگی دارد. این به آن معنی است که به هر میزانی که بیشتر گوش خود را به شنیدن عادت بدهید، به همان میزان توانایی شنیداری شما تقویت خواهد شد.

پس در این راستا می‌توانید با گوش کردن به پادکست، کتاب‌های صوتی، گوش دادن به موسیقی، تماشای اخبار و سریال و فیلم ها مهارت خود را تقویت کنید. یکی از سریال های محبوب و سرگرم کننده سریال فرندز است که در این مقاله از گلدیس قصد داریم یادگیری زبان انگلیسی با سریال فرندز را به طور مفصل بررسی کنیم و به شما یاد دهیم چطور با این سریال پرطرفدار مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. پس با ما همراه باشید.

چرا برای آموزش زبان انگلیسی باید سریال Friends را ببینیم؟

کمدی تراز اول دنیا

تم سریال فرندز داستان چند جوان در نیویورک است که با مسائل جوانان دست و پنجه نرم می‌کنند. مسائلی مانند دوستی، روابط عاشقانه، شکست در روابط، دغدغه‌ها و کشمکش‌های بین انسان‌هاست. کمتر سریالی وجود دارد که جاذبه این سریال را داشته باشد، به شما اطمینان میدهیم که پس از دیدن این سریال شما به آن اعتیاد پیدا خواهید کرد. نکته دیگری که در مورد این سریال وجود دارد کوتاه بودن اپیزودهای آن است. شما می‌توانید اپیزودهای زیادی را در مدت کوتاهی نسبت به سایر سریال‌های بلند ببینید.

نکته مثبت دیگری که در مورد این سریال وجود دارد ژانر آن است که در زبان انگلیسی به آن «سیتکام» یا طنز موقعیت می‌گویند. محتوای داستان و طنز قوی آن نه تنها یادگیری زبان انگلیسی را برای شما شیرین می‌کند، بلکه شما را در معرض کمدی تراز اول دنیا قرار می‌دهد.

آشنایی با فرهنگ زبان انگلیسی

جمله بسیار معروفی وجود دارد که می‌گوید، “learning a new language, is living a new life” به معنای آن است که یادگیری زبان جدید، تجربه زندگی جدید است.

شما نمی‌توانید زبان یک سرزمین را بیاموزید بدون اینکه هیچ زمینه‌ای از فرهنگ آن زبان داشته باشید. زبان و فرهنگ مردمان پیوندی عمیق و به هم پیوسته باهم دارند که قابل اغماض نیست. شما با دیدن سریال فرندز علاوه بر آموزش و یادگیری زبان انگلیسی، با فرهنگ مردمان انگلیسی زبان، عادات، رسوم، نگرش و نوع زندگی آن‌ها نیز آشنا می‌شوید که این نکته در مقیاس بزرگتر، یعنی زمانی که می‌خواهید با مردمان انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید به شما بسیار کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

آشنایی با لهجه Native

بسیاری از دانش آموزان پس از یادگیری زبان انگلیسی متوجه می‌شوند که زمانی که فیلم می‌بینند و یا می‌خواهند با یک native speaker صحبت کنند، درک درستی از صحبت‌های آنان ندارند، این بخاطر لهجه‌ای است که آنان دارند. به عنوان یک مثال، “did you” را به جای اینکه «دیدیو» تلفظ کنند، «دیج یو» تلفظ می‌کنند  یا بعنوان مثالی دیگر، عبارت “have to” را بجای «هوتو»، «هفتا» تلفظ می‌کنند.

این تفاوت‌ها باعث می‌شود که زبان آموزان نتوانند ساده‌ترین جملاتی را که یک native speaker بیان می‌کند را متوجه شوند. آموزش زبان انگلیسی با سریال فرندز (حتما و حتما با زیرنویس انگلیسی) به شما کمک می‌کند که به میزان گسترده‌ای در معرض این کلمات و نوع تلفظ native speakers قرار بگیرید و بتوانید به راحتی منظور آنان را درک کنید.

اصطلاحات کاربردی

به سوالات زیر دقت کنید:

  • اگر از فلانی خوشم نیامد، چه باید بگویم؟
  • اگر از کسی خیلی خوشم آمد چه باید بگویم؟
  • اگر هیچ چیز طبق نقشه پیش نرفت، چه باید بگویم؟

همه سوالات چیزهایی هستند که ما در زندگی روزمره با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم. شما در سریال Friends، مکالماتی که بین شخصیت‌ها در این موقعیت‌ها شکل می‌گیرد را تماشا می‌کنید و در دل آن عبارات و اصطلاحاتی که در هر موقعیت استفاده می‌شود را می‌آموزید. همانطور که می‌بینید هم فال است و هم تماشا.

یادگیری زبان انگلیسی یکی از شیرین‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید، چون در طی یادگیری این زبان می‌توانید سریال‌ها، فیلم‌ها و کتاب‌های بسیار خوبی بخوانید و در همین حین از یادگیری هم بهره ببرید.

تقویت لهجه

اگر طرفدار لهجه American هستید، سریال فرندز یکی از بهترین منابع برای تقویت لهجه‌تان هست. در اینجا به شما توصیه میکنم که پس از شنیدن جملات دگمه pause را بزنید و سعی کنید مانند طوطی آن را تکرار کنید. این روش از بهترین روش‌ها برای تقویت لهجه زبان انگلیسی است. همانطور که کودکان با شنیدن و تقلید آن چه که شنیده‌اند، زبان را به همراه لهجه آن یاد می‌گیرند، شما نیز می‌توانید با استفاده از این تکنیک لهجه‌تان را آمریکایی کنید. البته که در سطوح پایین مهم‌ترین کار تقویت general English است و شما در ادامه می‌توانید با گذاشتن وقت و انرژی لهجه‌تان را به هر زبانی که بخواهید تغییر دهید.

قدرت حدس زدنتان را تقویت کنید

خیلی از مدرسین و معلمین زبان هم پس از سال‌ها تدریس و درگیر بودن با زبان انگلیسی وقتی پای سریال یا فیلمی هستند، چیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد مکالمات را متوجه نمی شوند. این نکته در مورد تمام کسانی که زبان دوم را یاد گرفته‌اند صدق می‌کند. در این مواقع قدرت حدس زدن است که به کمک ما می‌آید. این نکته در هنگام خواندن متون نیز تا حد بسیار زیادی به شما کمک می‌کند. شما با توجه به context جمله و موقعیتی که کاراکترها در آن قرار دارند و براساس جریاناتی که در داستان شکل می‌گیرد می‌توانید حدس بزنید که کاراکترها در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند و نقاط کور صحبت‌ آنان را متوجه شوید.

هنگامی که مشغول یادگیری زبان انگلیسی با سریال فرندز (یا هر فیلم و سریال دیگر) و یا وقتی در حال خواندن کتاب یا روزنامه هستید، سعی کنید کلماتی را که متوجه نمی‌شوید را براساس محتوای کلام حدس بزنید. این روش، ابزاری است که در بسیاری از مواقع به داد شما می‌رسد و می‌تواند درک متن را برای شما راحت کند. پس سعی کنید حدس زدن را به میزان زیادی هنگام مواجهه با زبان مقصد تمرین کنید.

نکاتی در خصوص یادگیری زبان انگلیسی با سریال Friends

یادگیری زبان با سریال فرندز

اگر شما قصد دارید آموزش زبان انگلیسی با سریال Friends را شروع کنید، توصیه ما به شما این است که به موارد زیر در روند یادگیریتان توجه کنید:

در یادگیری زبان با سریال فرندز، کمالگرا نباشید

معمولا اساتید زبان در ترم های اول به دانشجویان می گویند که در اول راه یادگیری زبان هستید، زمانی که پای اخبار یا فیلمی به زبان انگلیسی می‌نشینید، تا حد زیادی از خودتان ناامید می‌شوید، بخاطر اینکه در ابتدا که شروع به تماشا و گوش دادن به زبان جدید می‌کنید، تا حد زیادی از آن را متوجه نمی‌شوید. این کاملا طبیعی است. مسیری است که همه با آن در یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری مواجه خواهند شد. توصیه ما به شما این است که صبور باشید و به هیچ عنوان کمالگرا نباشید. حتی اگر ۱۰ درصد از صحبت‌های شخصیت‌های سریال Friends در داستان را بفهمید، در ابتدای کار کافیست.

از دیدن سریال فرندز لذت ببرید

اصلا به شما توصیه نمی‌کنیم که هر زمان که می‌خواهید اپیزودی از این سریال را ببینید، قلم و کاغذ به دست داشته باشید و نکته برداری کنید. سعی کنید که از تماشای سریال لذت ببرید. اگر می‌خواهید مهارت گوش کردن خودتان را تقویت کنید، می‌توانید به منابع صوتی مراجعه کنید و به نوشتن یا transcript آن بپردازید، این کار اتفاقا خیلی هم عالیست. اما این کار را برای تماشای سریالی مانند فرندز توصیه نمی‌کنم. ترجیح می‌دهم که از دیدن بازی گیرای بازیگران لذت ببرید.

دوباره و دوباره ببینید

هر بار که یک قسمت از سریال فرندز را مجدد می‌بینید، نکات جدید و مکالمات بیشتری را بین شخصیت‌ها درک می‌کنید، این فرآیند مانند کامل کردن تکه‌های پازل است که هر دفعه تکه‌های بیشتری را به درستی کنار هم می‌چینید و درک کامل‌تری از ماجرای داستان پیدا می‌کنید.

جمع بندی

ممنون که تا اینجای مقاله از آموزش زبان با سریال فرندز همراه ما بودید. اگر به طور جدی به دنبال این هستید که زبان انگلیسی را فرا بگیرید، باید بدانید که این مسیر مستلزم یادگیری اصولی و پیوسته است. در این راه فعالیت‌های جانبی مانند تماشای فیلم و سریال به زبان مقصد، خواندن کتاب و روزنامه به زبان انگلیسی، صحبت کردن با native speakers، روزانه نویسی به زبان انگلیسی، صحبت کردن با خود به زبان انگلیسی، فکر کردن به زبان انگلیسی، داشتن هم صحبت به زبان انگلیسی و هزاران فعالیت دیگر در این زبان می‌تواند روند یادگیری و fluency شما را در این زبان ارتقا دهد. پس توصیه آخر ما به شما این است که انتظارات واقع بینانه‌ای در زمینه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید و گمان نکنید که تنها با دیدن سریال فرندز می‌توانید زبان انگلیسی را فرا بگیرید.