بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

teaching-english-to-teenagers

بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

دانش زبان انگلیسی امروزه به یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها تبدیل شده است که هر شخص می‌تواند در طول زندگی خود کسب کرده و از آن استفاده کند. با پیشرفت و تغییراتی که در دهه‌های اخیر شاهد آن بودیم، دانش زبان اهمیت بالایی را به خود اختصاص داده است. دانش آموزان و دانش جویان برای استفاده از منابع خارجی یا در زندگی روزمره برای کار با گوشی، فرستادن ایمیل و غیره به این زبان بین المللی احتیاج دارند. نوجوانی بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی است، زیرا نوجوانان با دانش و اطلاعاتی که در مورد زبان مادری خود در ذهن دارند می‌توانند مطالب زبان را تعمیم داده و بهتر درک کنند. حال سوالی که پیش می‌آید این مورد است که آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان از چه راه‌هایی امکان پذیر است؟ کدام مورد بهترین روش آموزشی زبان انگلیسی نوجوانان به شمار می‌آید؟

برای پاسخ به این سوالات و پرسش‌های مشابه آن می‌توانید تا انتهای مطلب با ما از سایت آموزشگاه زبان گلدیس همراه باشید. اطلاعات جامع و کلی درباره شیوه آموزش و بهترین متد آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان در اختیار شما قرار داده می‌شود.

روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

میزان درک و یادگیری افراد در هر بازه سنی متفاوت است، به همین دلیل از متد و روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا میزان یادگیری در سنین مختلف به اوج برسد. در سنین نوجوانی، افراد در جستجوی یادگیری مفاهیم جدید و علاقه مند به وارد شدن به دنیا و محیط جدید هستند. محققان برای این دوره سنی، روش‌های مختلف آموزشی توصیه کرده‌اند که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

ساده تر کردن تدریس

در اوایل کار این اهمیت زیادی دارد که شما در کلاس درس به طور کامل از زبان انگلیسی استفاده کنید و دانش آموزان نیز به همین رویه ادامه دهند. برای انجام این کار می تواند درخواست های خود را مثل نشستن و برخاستن یا خواندن تکالیف توسط یکی از دانش آموزان را با جملاتی ساده و کوتاه آغاز کنید و رفته رفته جملات خود را طولانی تر و تکمیل تر کنید. برای اینکه روند درک زبان آموزانتان به خوبی روند رو به رشد به خود بگیرد حتی می توانید در اغاز کار از اشاره همزمان حین گفتن جملات خود نیز استفاده کنید.

کلاس درس را سرگرم کننده کنید.

به طور معمول کلاس های اموزش زبان انگلیسی به مدت ۹۰ دقیقه می باشند. یک جا نشستن به مدت طولانی نه تنها برای نوجوانان بلکه حتی برای بزرگسالان نیز کار ساده ای نیست و شما به وضوح می توانید این را در کلاس درس مشاهده کنید. هرچه زمان به انتهای کلاس نزیک تر می شود توجه زبان اموزان به درس و همچنین میزان گوش دادن و یادگیری آن ها کاهش می یابد. یکی از راهکار ها برای رفع این مشکل، به این صورت است که شما بازی و سرگرمی را نیز چاشنی تدریس خود بکنید. استفاده از شعر های مختلف و هم خوانی زبان اموزان باهم، در عین حال که روحیه گروهی و آموزش همگانی را در آن ها تقویت می کند و هم می تواند به افزایش مشارکت هر یک از افراد در کلاس کمک کند و بی حوصلگی و یا عدم توجه به درس را کاهش دهد.

موضوعات مختلف برای مکالمه گروهی داشته باشید.

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد؛ یکی از مواردی که در افزایش سرعت یادگیری زبان انگلیسی نوجوانان تاثیر بسیاری دارد؛ افزایش توانایی انها در صحبت کردن به انگلیسی است. یکی از راه هایی که شما می توانید همه زبان اموزان را به این کار تشویق کنید؛ مظرح کردن موضوعات متنوعی در کلاس است تا هر یک از دانش آموزان دانسته ها و یا تجربیات خود را در مورد موضوع مورد بحث؛ مطرح کنند. شما می توانید این کار را در گروه های کوچکتر نیز انجام دهید تا سرعت کار بالاتر برود؛ به این صورت که دانش آموزان را در گروه های دو یا سه نفری تقسیم کنید و سپس نظر کلی اعضای گروه برای کل کلاس ارائه شود.

آموزش همزمان شفاهی و نوشتاری داشته باشید.

اگر قصد آموختن گرامر جدید و تا حتی جمله ای جدید را داشته باشید صرفا آن را شفاهی توضیح ندهید بلکه به طور همزمان جملات خود را بر روی تخته بنویسید. این کار مزایای متعددی دارد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد که توجه زبان اموزان در این شرایط دو چندان می شود و همزمان با شنیدن، دیدن نیز به کمک انها می آید تا این موضوع جدید را بهتر درک کنند. تقویت تلفظ و املای زبان انگلیسی نیز در این شرایط اتفاق می افتد.

ابزارهای آموزشی متعدد داشته باشید.

داشتن یک شیوه تدریس هم برای مدرس و هم زبان اموزان خسته کننده است. چنانچه نتوانید نظر دانش اموزان را به خود و کلاس درس جلب کنید؛ این می تواند در ادامه برای شما مشکلات فراوانی بر جای بگذارد. برای آموزش زبان انگلیسی تنها به کتاب درسی اکتفا نکنید؛ استفاده از سایر ابزار های اموزشی همچون سی دی و فیلم های آموزشی می تواند کمک زیادی در افزایش یادگیری زبان آموزان بکند. استفاده از ابزار های اموزش متعدد می تواند انگیزه آموزش را نیز افزایش دهد و خستگی و کسل شدن را در افراد کاهش دهد.

اگر می‌خواهید به صورت کاملاً حرفه‌ای شروع به آموزش زبان انگلیسی کنید. پیشنهاد می‌کنیم در دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی آموزشگاه زبان گلدیس شرکت نمایید.

از پخش فیلم انگلیسی غافل نشوید.

یکی از راهکار های کاربردی جهت یادگیری زبان انگلیسی به نوجوانان، استفاده از فیلم های انگلیسی زبان است. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد؛ برای مثال توصیه های مختلفی برای دیدن فیلم با زیر نویس یا زبان اصلی وجود دارد. به طور معمول دیدن فیلم به زبان اصلی و با زیر نویس انگلیسی توصیه می شود. از مزایای این کار می توان به این موارد اشاره کرد: با فیلم دیدن تلفظ شما خود به خود بهبود می یابد و همچنین نحوه استفاده از اصطلاحات را در موقعیت های مختلف به خوبی می تواند نشان دهد. استفاده همزمان از زیر نویس نیز به بهبود مهارت نوشتاری و یادگیری املا کلمات و حتی گرامر و ساختار جملات کمک می کند.

کتاب داستان انگلیسی بخوانید.

آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

نوجوانان همواره از داستان‌های مناسب سن خود مخصوصا داستان‌های افسانه‌ای و تخیلی استقبال می‌کنند. این علاقه نوجوانان را می‌توان به عنوان متد آموزش زبان انگلیسی دانست. به طوریکه کتاب‌هایی مناسب سطح زبان آن‌ها تهیه کرد و برای پیشرفت زبان انگلیسی از آن‌ها استفاده کرد. این کتاب‌ها به بهبود گرامر و گسترش دامنه لغات نوجوانان کمک بسیاری می‌کنند. اگر موضوع کتاب‌های خریداری شده با روحیات نوجوانان سازگار باشد، تاثیر این روش آموزشی دو چندان خواهد شد؛ زیرا آن‌ها با علایق و اشتیاق بیشتری کتاب را مطالعه خواهند کرد.

فایل صوتی و پادکست در کلاس پخش کنید.

استفاده از فایل های صوتی یکی از راهکار های مفید به منظور افزایش مهارت های گوناگون در یادگیری انگلیسی است. تکرار مداوم آهنگ باعث می شود رفته رفته متن آهنگ در ذهن فرد باقی بماند و به این به تلفظ صحیح لغات کمک میکند. علاوه بر ارتقای مهارت گوش دادن؛ در تقویت مهارت مکالمه و صحبت کردن نیز نقش بسزایی ایفا میکند. با افزایش دایره لغت

تاثیر آهنگ‌های انگلیسی را دست کم نگیرید!

آهنگ‌ها دارای ریتم و موسیقی خوشایندی هستند که در ذهن افراد به جا می‌مانند. اگر برای آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان از آهنگ‌های انگلیسی زبان استفاده کنید متوجه تاثیرات فراوان آن خواهید شد. سعی کنید برای سنین نوجوان از آهنگ‌های شاد و جذاب مناسب این دوره استفاده کنید. در مدت زمانی متوجه خواهید شد که این آهنگ‌ها در حافظه زبان آموزان نقش می‌بندد. این باعث بهبود تلفظ و افزایش دامنه لغات در آن‌ها می‌شود.

برنامه منظم داشته باشید!

یادگیری مستمر بهتر از یادگیری زیاد است، بنابراین توصیه می‌شود یک برنامه جامعه و منظم برای آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان داشته باشید. این موضوع به نوجوانان کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری بر آموزش زبان داشته باشند. همچنین ذهن آن‌ها شرطی شده و در روزهای خاصی برای یادگیری و جذب مطالب آماده می‌شود.

از منابع آموزش مختلفی استفاده کنید!

معمولا یک روش آموزشی برای تمامی زبان آموزان پاسخگو نیست. به عنوان مثال هوش تصویری یکی از زبان آموزان بیشتر از سایرین است برای آموزش به این نوع نوجوانان فلش کارت بهترین وسیله شناخته می‌شود. برخی دیگر دارای استعداد خاص در شنوایی هستند، برای این افراد استفاده از پادکست و آهنگ می‌تواند بهترین شیوه آموزشی شناخته شود. سایر زبان آموزان باتوجه به هوش و توانایی‌های خود می‌توانند از منابع مختلف آموزشی مثل فیلم‌، انیمیشن، کتاب‌های آموزشی و غیره استفاده کنند. تنوع بالا منابع باعث افزایش و بهبود مهارت زبان آموزان در جنبه‌های مختلف می‌شود.

از بازی‌های متنوع برای آموش کمک بگیرید!

نوجوانان به بازی و سرگرمی علاقه زیادی نشان می‌دهند، می‌توان از این علاقه و ذوق آن‌ها برای یادیگیری نیز استفاده کرد. به عنوان مربی می‌توانید بازی‌های متنوعی ترتیب بدهید تا باعث یادگیری عمیق مطالب شوید. انجام بازی در کلاس علاوه بر یادگیری بهتر باعث سرگرمی زبان آموزان شده و کلاس را از حالت یکنواختی و تکراری بودن خارج می‌کند. بازی کردن باعث تکاپو و تلاش در بین زبان آموزان شده و ذهن آن‌ها را برای یادگیری مطالب آماده‌تر می‌کند. بازی‌ها می‌توانند حالت فیزیکی یا ذهنی داشته باشند، شما باید با توجه به علاقه زبان آموزان هریک از آن‌ها را امتحان کنید.

مکالمه کنید!

آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

یکی از مهم‌ترین بخش‌های زبان انگلیسی اسپکینگ یا مکالمه است. معمولا زبان آموزان در این بخش بیش از سایر قسمت‌ها دارای ضعف هستند، بنابراین بهتر است زمان بیشتری را برای این موضوع صرف کنید. بدین صورت که شما می‌توانید در مورد مطالب مورد علاقه دانش آموزان سوالاتی بپرسید و از آن‌ها بخواهید در این باره پاسخ دهند. این کار باعث ایجاد بحث در کلاس و بهبود تلفظ و مهارت اسپکینگ نوجوانان می‌شود. زوش دیگری که می‌توانید از ۀن طریق زبان آموزان را به مکالمه انگلیسی دعوت کنید، مشخص کردن مطالعه بخشی از کتاب است. شما می‌توانید در کلاس از زبان آموزان بخواهید خلاصه‌ای از این بخش را برای شما و سایر زیان آموزان تعریف کنند. این شیوه علاوه بر مهارت ریدینگ، حافظه و ریدینگ آن‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

تکلیف (homework) را در اولویت قرار دهید!

زبان آموزان در کلاس مطالب جدید را یاد می‌گیرند؛ اما اگر تا جلسه بعد تمرین و تکراری برای آن‌ها وجود نداشته باشد مطالب را فراموش می‌کنند. مطالب در اولین مرحله وارد حافظه کوتاه مدت نوجوانان می‌شود و اگر هیچ تمرین و تکراری برای آن‌ها وجود نداشته باشد به فراموشی سپرده می‌شود. با تعیین تکلیف در خانه می‌توان مدت زمان یادگیری را افزایش داد و ذهن زبان آموزان را در محیط خانه نیز با زبان انگلیسی درگیر کرد. این باعث وارد شدن مطالب در حافظه بلند مدت می‌شود. تکالیف می‌توانند متفاوت و مرتبط با مطالب آموزشی (گرامر، لغات، اسپکینگ و غیره) باشند.

نقش آفرینی و نمایش داشته باشید!

معمولا نوجوانان به وظایفی که به آن‌ها سپرده می‌شود به خوبی پایبند هستند. شما می‌توانید نمایش گروهی در کلاس داشته باشید و به هریک از زبان آموزان نقشی بدهید و از آن‌ها بخواهید دیالوگ‌های خود را حفظ کنند. این کار باعث می‌شود مهارت گفتاری و شنیداری زبان آموزان پیشرفت کند. همچنین این کار یک فعالیت گروهی محسوب می‌شود و زبان آموزان می‌توانند به صورت دست جمعی مهارت‌های خود را بهبود بخشند. این روش علاوه بر جنبه آموزشی باعث سرگرمی و روحیه بخشی به زبان آموزان می‌شود و کلاس را از حالت یکنواختی خارج می‌کند.

سخن پایانی

زبان انگلیسی یکی از مهارت‌هایی است که امروزه بیش از پیش در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای یادگیری این مهارت مهم و کاربردی باید به سن و روحیه زبان آموزان توجه شود. سن نوجوانی یکی از بهترین زمان‌ها برای آموزش زبان خارجی است، زیرا ذهن در این دوره آماده ثبت مطالب جدید است. روش‌ها و شیوه‌های آموزش مختلفی برای این سن وجود دارد تا تاثیر بیشتری داشته باشد. در این مقاله روش‌های آموزشی مفید و کاربردی بسیاری به شما معرفی شد شما می‌توانید با توجه به سلیقه و روحیه زبان آموزان خود از این شیوه‌های آموزشی بهره بگیرید.

راستی حتما از دوره های ترمیک نوجوانان آموزشگاه گلدیس دیدن کنید!

نمی‌توان در مورد بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان اظهار نظر کرد، هریک از این روش‌ها می‌توانند مفید و موثر باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایر مقالات موجود در سایت مراجعه کرده و دانش خود را در این حوزه افزیش دهید.